Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o podatki
W związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Obok dostało się też Hiszpanii, Portugalii i Cyprowi.
2024-10-03, 13:55
Komisja Europejska zaskarżyła w czwartek Polskę, Hiszpanię, Portugalię i Cypr do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej. Polega on na wprowadzeniu minimalnego podatku dochodowego na poziomie 15 proc.
Komisja uzasadniła swoją decyzję o skierowaniu skargi faktem, że wszystkie cztery państwa nie wdrożyły do prawa krajowego dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. Dyrektywa zobowiązująca państwa członkowskie do takiego kroku weszła w życie 1 stycznia.
Drugi filar ma ograniczyć równanie w dół stawek podatku dochodowego od osób prawnych czyli przedsiębiorstw. Zgodnie z dyrektywą efektywna stawka opodatkowania dużych firm o łącznym rocznym obrocie w wysokości co najmniej 750 mln euro będzie musiała wynosić nie mniej niż 15 proc.
REKLAMA
Komisja Europejska w swoim wniosku przyznała, że władze zaskarżonych krajów, w tym Polski, "podejmują znaczne wysiłki, aby przyjąć krajowe przepisy wdrażające filar drugi". Do tej pory jednak nie zgłosiły one żadnych środków zmiany w systemie podatkowym.
Reformę podatkową poparło ponad 140 krajów na świecie. Ma ona poprawić opodatkowanie przede wszystkim dużych globalnych firm, które dzięki posiadanym możliwościom płacą bardzo niskie efektywne podatki.
Czytaj także:
- Banki, Orlen i Biedronka. Oto najwięksi podatnicy w Polsce
- Orlen przegrał z Komisją Europejską przed TSUE. Chodzi o Gazprom
- TSUE zdecydował w sprawie fikcyjnych promocji. Znana sieć na celowniku
PAP/ec.europa.eu/AM
REKLAMA