"Nie gadaj, tylko się zbadaj". Rusza kampania walki z rakiem piersi
- Wizyta u lekarza może być największą wygraną w naszym życiu, bo zbyt późno rozpoznane nowotwory zamykają drogę do pełnego wyleczenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Leśniczak, lekarz ginekolog. 4 października przypada Światowy Dzień Onkologii, a 15 października jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi.
2024-10-04, 14:52
Badania profilaktyczne na wykrycie przypadków raka piersi nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród Polek. Badania cytologiczne przeszło 12 procent, a mammografię mniej niż 40 procent.
4 października to Światowy Dzień Onkologii
W opinii prof. Beaty Jagielskiej z Narodowego Centrum Onkologii te statystyki podejścia do badań profilaktycznych pokazują, że wiele z kobiet "nie ma świadomości potrzeby badań profilaktycznych".
- To wygląda na lęk, nadmierne zabieganie codziennym życiem i założenie że ta choroba nie będzie mnie dotyczyła - podkreśliła Jagielska.
Posłuchaj
- Rak to nie jest wyrok, bo może być zwycięską grą - powiedziała z kolei Agata Młynarska, która jest ambasadorką kampanii PZU na rzecz badań na wykrycie raka piersi pod hasłem "Nie gadaj, tylko się zbadaj".
REKLAMA
Lęk przed badaniem to najgorsza strategia
- Wokół chorób nowotworowych jest wiele mitów, często słyszę takie zdanie: "po co mam się zbadać, jeszcze mi coś wykryją, dlaczego mam zrobić cytologię, przecież u mnie w rodzinie nikt na to nie chorował". W ubiegłym tygodniu powiedziałem mojej młodej pacjentce, że jest jakaś zmiana i trzeba to zdiagnozować. A wtedy mi odpowiedziała: "ja tego nie będę dotkała, bo wszyscy wiedzą, że jak ja to dotknę, to rak będzie uciekał po całym organizmie i wtedy będzie po mnie" - tłumaczył Jarosław Leśniczak.
W opinii eksperta istnieją wokół tej choroby nieprawdziwe opinie i przesądy. Tylko 5 procent nowotworów ma podłoże genetyczne, a reszta to są "mutacje spontaniczne spowodowane różnymi czynnikami. Także psychologicznymi i negatywnym wpływem środowiska w którym żyjemy".
Piersi można odtworzyć
- Po wykryciu raka piersi, nie stracimy wizualnie piersi, bo często spotykam pacjentki, które miały zrobioną amputację piersi, bo taka była konieczność, ale też możliwe było ich późniejsze odtworzenie,. Dziś chirurdzy z onkologii potrafią to zrobić tak perfekcyjnie, że są one prawie nie odróżnienia przed i po zabiegu mastektomii. To są zabiegi robione na koszt NFZ. Tak naprawdę my jako lekarze najczęściej widzimy u naszych pacjentek lękowy zespół wyparcia przed bólem i śmiercią. Pojawia się też czasami poczucie wstydu przed pójściem do ginekologa. To podejście powoli się zmienia i to daje jakąś nadzieję na przyszłość - wyjaśnił Jarosław Leśniczak.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Gość: Jarosław Leśniczak, lekarz ginekolog
Data emisji: 04.10.2024
Godzina emisji: 10.05
PR24/SW
Polecane
REKLAMA