Zełenski dał papieżowi obraz ukazujący masakrę w Buczy. Liczy na pomoc Watykanu
Głównym tematem rozmów z gazetą było uwolnienie osob przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Liczymy na pomoc Stolicy Apostolskiej – poinformował Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
2024-10-11, 16:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony na prywatną audiencję przez papieża Franciszkę. Rozmowa trwała około 35 minut.
Prezydent Ukrainy podarował papieżowi obraz przedstawiający masakrę dokonaną przez Rosjan na ukraińskiej ludności w podkijowskiej Buczy. Obraz nosi tytuł: „Masakra w Buczy. Historia Mariczki”. Jest dziełem dwóch ukraińskich artystów, Wołodymyra Koziuka i Władysława Zadworskiego.
"Mariczka patrzyła zrozpaczonymi oczyma na tłum, który zebrał się na miejscu tragedii. Straciła wszystko: dom, rodzińę. Na jej oczach tortuwano i zabito jej ojca, matkę, babcię". "Ukraińscy żołnierze, którzy wyzwolili miasto spod okupacji rosyjskiej, próbowali z nią porozmawiać, uspokoić ją. Ale ich słowa wydawały jej się odległe" - tak opisuje temat obrazu Wołodymyr Koziuk.
Spotkania z kardynałami
REKLAMA
Zełenski spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kardynałem Pietro Parolinem, oraz sekretarzem ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi, arcybiskupem Paulem Gallagherem.
"Omówiliśmy wdrożenie Formuły Pokoju, ze szczególnym uwzględnieniem punktu dotyczącego powrotu deportowanych dzieci oraz uwolnienia cywilnych zakładników i jeńców wojennych. Szczególną uwagę poświęcono przygotowaniom konferencji opartej na tym punkcie Formuły Pokoju, która odbędzie się w dniach 30-31 października w Kanadzie. Rozmawialiśmy również o wynikach niedawnej wizyty Kardynała Pietro Parolina na Ukrainie" - przekazał na platformie X.
Doszło do spięcia dyplomatycznego z Watykanem
To kolejne spotkanie papieża z ukraińskim przywódcą. W ubiegłym roku, w maju Wołodymyr Zełenski został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Natomiast w tym roku, w czerwcu spotkał się z Franciszkiem podczas szczytu G7 w Apulii, na którym papież i prezydent Ukrainy byli gośćmi specjalnymi.
REKLAMA
Dwa miesiące później doszło do serii napięć na linii Watykan - Kijów. Chodziło o podpisaną przez Zełenskiego ustawę zakazującą działalności organizacji religijnych powiązanych z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. Papież na jednym ze spotkań skrytykował taką decyzję.
Wcześniej, w marcu burzę i falę protestów wywołały słowa papieża o "odwadze białej flagi", które zinterpretowano nawet jako nawoływanie do poddania się. MSZ w Kijowie wezwało nuncjusza apostolskiego, któremu przekazano, że Ukraina jest rozczarowana tą wypowiedzią Franciszka.
Posłuchaj
Trwa ofensywa dyplomatyczna
Wołodymyr Zełenski kontynuuje podróże zagraniczne w ramach tak zwanej "ofensywy dyplomatycznej".
Po południu rozmawiał już z premierami Wielkiej Brytanii i Włoch, a także prezydentem Francji i Sekretarzem Generalnym NATO. Kolejne spotkania odbędą się w Berlinie, gdzie kanclerz Olaf Scholz będzie obecny Zełenskiego czekającego między innymi.
REKLAMA
Przeczytaj także:
IAR/cal/agkm
REKLAMA