Mogą przebierać w ofertach. To ich najczęściej szukają pracodawcy
Poszukujący pracy mają w czym wybierać. W sieci rośnie liczba ofert zatrudnienia. Szczególnie poszukiwani są przedstawiciele zawodów medycznych, ale i pracownicy fizyczni. Rynek nie czeka natomiast z otwartymi ramionami na finansistów i prawników.
2024-10-12, 12:02
We wrześniu 2024 r. pracodawcy w Polsce opublikowali w sieci 288 tys. ofert pracy. To wzrost o 12 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2023 roku (kiedy pojawiło się 257 tys. ofert) - wynika z analizy opracowanej przez system rekrutacyjny Element dla firmy doradczej Grant Thornton.
Jak wskazuje portal pulshr.pl te liczby świadczą o pozytywnej zmianie na rynku pracy, bowiem jest to najwyższa dynamika od marca 2022 roku.
Wyzwanie dla firm
- Wrzesień był kolejnym miesiącem ekspansji polskiego rynku pracy. Trend przyrostu liczby nowych procesów rekrutacyjnych jest bardzo wyraźny i stabilny. To świetna wiadomość, bo pokazuje, że pracodawcy w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość - odczuwają wzrost popytu i wierzą, że jest to efekt długotrwały. Jest to z pewnością pewne wyzwanie dla firm, ponieważ muszą one walczyć o pracowników, co powoduje wzrost kosztów pracy, niemniej z punktu widzenia całej gospodarki jest to z pewnością lepsza sytuacja niż spadek popytu na pracę, który obserwowaliśmy jeszcze niespełna rok temu - komentuje dla pulshr.pl Monika Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w tej firmie.
Najbardziej rozchwytywani
We wrześniu 2024 roku największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym widoczny był wśród zawodów medycznych. Względem analogicznego okresu w 2023 roku liczba ofert jest większa o 24 proc.
REKLAMA
Spory wzrost widoczny jest również wśród pracowników fizycznych (13 proc.). Niewielkie wzrosty odnotował też marketing i sprzedaż - o 1 proc. czy sektor IT - o 5 proc.
- W IT również można zauważyć subtelne odbicie, co może sugerować, że właśnie w tych kluczowych obszarach rynku pracy zaczyna kształtować się pozytywny trend - mówi Maciej Michalewski, CEO Element. System Rekrutacyjny.
Mniejszy popyt na finansistów
Z analizy Element i Grant Thornton wynika, że spadek popytu we wrześniu zanotowano wśród finansistów (-15 proc. w ujęciu rocznym), HR-owców (-10 proc.) oraz wśród prawników (-7 proc.).
Najczęściej pracodawcy jako warunek wskazują odpowiednie doświadczenie. Ten wymóg pojawił się w 82 proc. ogłoszeń (wzrost o 8 pkt. proc. w stosunku do sierpnia 2024 roku).
REKLAMA
W dalszej kolejności pracodawcy wymagali wykształcenia - 50 proc. (wzrost z 46 proc. w sierpniu), dyspozycyjności - 48 proc. pracodawców (wzrost z 46 proc.) i znajomości języka obcego którego wymaga 44 proc. pracodawców (wzrost o 12 pkt. proc.).
- Krótszy tydzień pracy? KO i Polska 2050 zarzucają Lewicy populizm
- Praca najbardziej męczy młodych. Zaskakujące wyniki raportu
pulshr.pl, paw/
REKLAMA