Budowanie obronności państwa to także obrona cywilna. Potrzebna jest mobilizacja obywateli
- Polskie społeczeństwo wykazało ogromne poświęcenie i skuteczność działania podczas powodzi. Trzeba ten potencjał wykorzystać, aby lepiej przygotować się na przyszłość i być gotowym na różnego typu zagrożenia, nie tylko te wojenne. Ale musimy edukować obywateli, jak się zachować w takiej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Placha, członek zarządu Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl.
2024-10-12, 21:00
Gość audycji przypomniał, że o tym, jakie sygnały alarmowe są uruchamiane w miastach na wypadek zagrożenia, informuje poradnik "Bądź gotowy", który jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest tam opublikowana także Akademia Bezpieczeństwa RCB. Docelowo ma być opublikowanych 12 podrozdziałów informujących o tym, jak się trzeba zachować na wypadek różnego typu zagrożeń. W ostatnią środę, 9 października, warszawiacy byli poinformowani przez RCB o testowaniu sygnałów alarmowych.
- Ten poradnik "Bądź gotowy" RCB informuje rodziny o typach alertów i alarmów. Jeżeli przypomnimy reakcję warszawiaków na alarm próbny w tym tygodniu, to było widać, że wiele osób nie wie, jak interpretować takie dźwiękowe sygnały. A wystarczyło spojrzeć na publikacje RCB w Internecie. Warto, aby media zachęcały do pobierania informacji ze stron RCB. Chodzi o to, aby być gotowym i mieć tzw. świadomość sytuacyjną na temat różnych form alarmów. To nie są tylko dźwiękowe syreny, to są także sygnały świetlne, np. żółty trójkąt. Alarmy o zagrożeniu mogą być przekazywane różnymi kanałami - wyjaśniał Piotr Placha.
Posłuchaj
W opinii Piotra Plachy bardzo ważne jest, aby po usłyszeniu sygnału alarmowego zatroszczyć się nie tylko o swoją rodzinę, ale także o naszych sąsiadów. Chodzi o to, aby tych informacji nie zachowywać tylko dla siebie.
REKLAMA
- W najbliższym czasie Litwa planuje w ramach ćwiczeń przeprowadzić ewakuację całego kraju i wtedy będzie możliwość porównania skuteczności różnego typu systemów alarmowych. To nie będzie do końca ćwiczenie wirtualne, bo będą ćwiczyły różne służby. Tu chodzi o sprawdzenie skuteczności ochrony ludności i bezpieczeństwa państwa. To nie będzie tak jak u nas test alarmów. Wynikające z tego ćwiczenia doświadczenia musimy wykorzystać także w Polsce - wyjaśniał gość audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Piotr Placha, członek zarządu Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl
Data emisji: 12.10.2024
Godzina emisji: 20.06
PR24/SW/kmp
REKLAMA
REKLAMA