WspółKongres Kultury. "Kultura potrzebuje kokonu w postaci subwencji"
- Kultura decyduje o tym, czy społeczeństwo jest odporne na populizmy, czy dobrze sobie radzi z różnymi wyzwaniami świata, ale żeby społeczeństwo dobrze sobie z nimi radziło, ludzie kultury też muszą godnie żyć - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego współKongresu Kultury.
2024-11-07, 21:35
We współKongresie Kultury w Warszawie bierze udział 3500 uczestników. W ciągu trzech dni odbędzie się 31 debat. Wśród tematów, między innymi, ochrona dóbr kultury w warunkach wojennych i kryzysowych, finansowanie i promocja kultury, czy zagrożenia sztucznej inteligencji. Debaty plenarne można także śledzić na żywo online. Panele dyskusyjne będą rejestrowane, a nagrania udostępniane.
Agata Diduszko-Zyglewska podkreślała, że samo środowisko ludzi zajmujących się kulturą zdecydowało o tym, co jest dla nich najważniejsze w debacie o kulturze. Tematy 20 z 31 debat panelowych zostały zgłoszone i wybrane w głosowaniu zarejestrowanych uczestniczek i uczestników.
- Było to swego rodzaju badanie, z którego wynikło, że najważniejsze dla ludzi są warunki pracy w kulturze, to, ile się zarabia. Ludzie raczej pracują dla idei, a zarabiają mało. Nagrodą jest tu to, że robi się coś sensownego, ale to oczywiście nie może zastąpić pieniędzy na rachunki, a trochę tak przez lata było. Zarobki, problem niedopasowanego prawa do warunków pracy, które niestety powoduje, że pojawiają się różne nadużycia, że jest mobbing w instytucjach kultury (…), to jest coś, o czym ludzie kultury chcą rozmawiać najbardziej - zauważyła.
Posłuchaj
Wydarzenie, poza dyskusjami i omówieniem problemów podczas współKongresu, umożliwi zebranie rekomendacji. Powstanie "mapa drogowa" zawierająca wnioski z dziewięciu bloków tematycznych, obejmujących wyzwania kluczowe dla rozwoju polskiej kultury: od globalnych, jak polaryzacja, przez systemowe, jak warunki pracy twórców czy system edukacji, po wymierne, czyli finansowanie i legislację.
REKLAMA
Jak zaznaczyła Diduszko-Zyglewska, kluczowe jest finansowanie kultury, szczególnie w obliczu nadchodzącej reformy finansów państwa. - Według propozycji samorządy mają odzyskać większą możliwość decydowania, my zastanawiamy się, czy rzeczywiście jest to dobry kierunek. Intuicja ludzi kultury była taka, by kulturę otoczyć kokonem w rodzaju subwencji. Będziemy patrzeć z uwagą, do czego obecny kierunek doprowadzi, o tym będziemy też rozmawiać podczas Kongresu - mówiła.
- Dbanie o czytelnictwo, o instytucje, w których można czytać, to coś, co absolutne daje wszystkim, także nowym pokoleniom zbroję samodzielnego interpretowania świata. To jest absolutnie kluczowe - dodała.
Na współKongresie poruszone zostanie także kwestia funkcjonowania instytucji kultury w lokalnych ośrodkach oraz edukacji kulturalnej w szkołach. - Muzyka i plastyka w szkołach nie działają, mają archaiczne programy, nie dają nikomu otwartych drzwi do kultury, tu potrzeba ogromnej reformy - mówiła gościni audycji.
WspółKongres Kultury odbywa się w dniach 7-9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerami Narodowe Centrum Kultury i Miasto Stołeczne Warszawa. Polskie Radio jest patronem medialnym współKongresu Kultury 2024.
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego współKongresu Kultury
Data emisji: 07.11.2024
Godzina: 21.06
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA