Co wydarzyło się w nocy? Pięć najważniejszych informacji

Sprawdź, co działo się w nocy z piątku na sobotę (13/14 grudnia) w kraju i na świecie. W skrócie przedstawiamy pięć najważniejszych informacji. Bądź na bieżąco już od rana.

2024-12-14, 07:03

Co wydarzyło się w nocy? Pięć najważniejszych informacji
Wenezuela odrzuciła raport wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka. Foto: CHANDAN KHANNA/AFP/East News

Zespół Trumpa rozmawiał z przedstawicielami Ukrainy

W ostatnich dniach miały miejsce rozmowy pomiędzy przyszłą administracją Donalda Trumpa a przedstawicielami Kijowa. Dotyczyły one planu zakończenia wojny - informuje NBC News.  Osoby z najbliższego kręgu Trumpa kontaktowały się również w tej sprawie z Białym Domem. Jak jednak podkreśla rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, są to raczej konsultacje, niż współpraca.

W rozmowach ze stroną ukraińską brali udział m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ze swoim następcą Mike'iem Waltzem, a także szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak m.in. z Keithem Kelloggiem, powołanym przez Donalda Trumpa na stanowisko specjalnego wysłannika ds. Ukrainy i Rosji. W tym ostatnim spotkaniu udział miał wziąć wiceprezydent elekt JD Vance, który jako senator był krytyczny wobec pomocy Ukrainie.

Na razie brak jest konkretów dotyczących planu zakończenia konfliktu. Według niektórych Trump przekonał się w ostatnim czasie, że to nie Ukraina stoi na drodze do pokoju, a Rosja. Kreml zdaje się nie być zainteresowany rozmowami pokojowymi, ponieważ uzyskuje przewagę na polu bitwy.

Odwołany generał

Generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy "Donieck" - podała w piątek "Ukraińska Prawda". Był on odpowiedzialny za utrzymanie Pokrowska, w rejonie którego szybkie postępy czyni rosyjska armia. Ewentualna utrata miasta oznaczałaby największą porażkę Kijowa od miesięcy. Pokrowsk jest bardzo ważnym węzłem logistycznym dla Ukrainy.

REKLAMA

Gen. Łucenko został zastąpiony na swoim stanowisku przez gen. Ołeksandra Tarnawskiego. W 2022 roku dowodził on kontrofensywą ukraińskich wojsk, podczas której odbito Chersoń. 

Wenezuela odrzuciła raport ONZ

Rząd Wenezueli odrzucił w piątek raport wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka (UNHCHR). Sprawa dotyczy nadużyć, do jakich doszło przy okazji lipcowych wyborów prezydenckich. ONZ wezwał władze do wyjaśnienia sprawy śmierci 28 opozycjonistów. 

Ustalenia UNHCHR wskazują, że do tragedii doszło w wyniku nadużycia siły przez władze Wenezueli w trakcie protestów, które wybuchły nazajutrz po wyborach. Ponadto ok. 2 tys. przeciwników reżimu prezydenta Maduro trafiło do więzienia. 

Niemal 800 osób zatrzymanych w Bośni i Hercegowinie 

Siły policyjne z 26 krajów zatrzymały we wspólnej akcji na terenie Bałkanów Zachodnich 796 osób podejrzewanych o przemyt migrantów oraz handel ludźmi, bronią i narkotykami - poinformował w piątek Europol. 

REKLAMA

W akcji wzięło udział 31 109 funkcjonariuszy policji, wszczęto ogółem 316 dochodzeń i przejęto 442 sztuki broni. Łącznie przeprowadzono ponad 655 tys. kontroli, w tym około 516 tys. osób, 152 tys. pojazdów, 5 tys, przesyłek i 1 181 miejsca zamieszkania.

Protesty ws. edukacji zdrowotnej

W sprawie edukacji zdrowotnej do resortu edukacji wpłynęły tysiące protestów. Merytoryczne uwagi powinny zostać rozpatrzone do świąt Bożego Narodzenia - przekazał prof. Zbigniew Izdebski, który koordynuje prace nad podstawą programową nowego przedmiotu.

Za niezgodną z konstytucją edukację zdrowotną uznała Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi, powołując się na art. 48. i 53. Konstytucji RP, zaznaczyli, że "wychowanie seksualne zgodnie z konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa".

Ministra edukacji Barbara Nowacka w odpowiedzi na stanowisko biskupów o niekonstytucyjności edukacji zdrowotnej odparła, że przedmiot nie tylko nie stoi w sprzeczności z zapisami konstytucji, ale jest też "szalenie potrzebny polskiej młodzieży". 

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej