Jest dwukrotnie większa od Londynu. Największa góra lodowa zaczęła dryfować po oceanie

Góra lodowa, ważąca biliony ton, wyrwała się z wiru i dryfuje po oceanie - informują brytyjscy naukowcy po analizie zdjęć satelitarnych. Jest dwukrotnie większa od aglomeracji Londynu.

2024-12-14, 17:55

Jest dwukrotnie większa od Londynu. Największa góra lodowa zaczęła dryfować po oceanie
Góra lodowa A23a. Zdjęcie z lutego 2024 r.Foto: JEAN-FELIX FAYOLLE/ZEPPEL/SIPA/SIPA/East News

Eksperci z brytyjskiej agencji rządowej British Antarctic Survey (BAS), na których powołuje się BBC, potwierdzili, że góra lodowa A23a po ponad 30 latach opuściła swoją pozycję, znajdującą się nieopodal Orkadów Południowych (grupy wysp arktycznych).

- Widok A23a, która ponownie jest w ruchu po dłuższym okresie utknięcia w jednym miejscu, jest ekscytujący - skomentował dr Andrew Meijers, oceanograf z British Antarctic Survey, cytowany przez brytyjski portal.

Podkreślił, że jest ciekawy, czy "podąży ona tą samą trasą, co inne góry lodowe, które oderwały się od wybrzeży Antarktydy". - A także, jaki wpływ będzie to miało na lokalny ekosystem - dodał ekspert.

Po 30 latach "rozpoczęła dalszą podróż"

A23a w 1986 r. oderwała się od Lodowca Szelfowego Filchnera na Antarktydzie. Następnie na ponad trzy dekady osiadła na dnie morskim na Morzu Weddela. Na początku roku największa góra lodowa świata znalazła się w tzw. kolumnie Taylora. Mowa o rodzaju wiru, który na kilka miesięcy zatrzymał A23a i "obracała się ona w miejscu".

REKLAMA

Jednakże wykonane ostatnio zdjęcia satelitarne pokazały, że góra wydostała się z wiru i dryfuje dalej na północ. Eksperci spodziewają się, że "Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy prawdopodobnie popchnie ją w kierunku subantarktycznej wyspy Georgia Południowa".

Badania z pokładu statku

Naukowcy obserwują A23a nie tylko za pomocą zdjęć satelitarnych, ale też z pokładu statku badawczego RRS Sir David Attenborough. Jednym z członków załogi jest Laura Taylor, biochemik, która w rozmowie z "Daily Mail" zauważyła, że "gigantyczne góry lodowe mogą dostarczać składników odżywczych do wód, przez które przepływają" i że "tworzą dobrze prosperujące ekosystemy na mniej produktywnych obszarach".

RRS Sir David Attenborough w tle góry lodowej A23a. Fot. Cover Images/East News
RRS Sir David Attenborough w tle góry lodowej A23a. Fot. Cover Images/East News

Nie wiadomo jeszcze, czy będzie tak w przypadku góry A23a. - Pobraliśmy próbki wód powierzchniowych oceanu za, bezpośrednio w sąsiedztwie i przed trasą góry lodowej. Pomogą nam określić, jaki ekosystem może powstać wokół A23a - dodała badaczka.

Czytaj także:

łl/Daily Mail/BBC

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej