Nowe świadczenie ZUS w 2025 roku. Wyjaśniamy, jak otrzymać pieniądze
Od 1 stycznia 2025 roku można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Wypłaty świadczenia zaczną się od 1 lipca 2025 roku. Aby otrzymać rentę wdowią trzeba będzie spełnić kilka warunków.
2025-01-01, 11:39
Renta wdowia, której wprowadzenie forsowało ponad 20 organizacji pozarządowych przy pomocy Lewicy, to nowy sposób wypłacania świadczeń emerytalnych po zmarłym współmałżonku. Dotychczas (do końca 2024 roku, w zasadzie do końca czerwca 2025) wdowa lub wdowiec ubiegający się o rentę rodzinną musiał wybrać - albo własna emerytura albo renta rodzinna. Jeżeli nie dokonał wyboru, to ZUS wypłacał wyższe świadczenie.
Renta wdowia - co zyskują świadczeniobiorcy?
Nowy przepis pozwala na wypłacanie tzw. świadczeń w zbiegu. Czyli więcej niż jednego, ale nie w pełnej wysokości obu. Wdowiec lub wdowa będzie musiał zdecydować, czy chce otrzymywać rentę rodzinną i 15 proc. wysokości własnej emerytury (do końca 2026 roku, potem 25 proc.) czy też własne świadczenie plus 15 proc. renty rodzinnej (z zaznaczeniem, że od 2027 będzie to 25 proc.).
Wybór ten będą również miały osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej.
Oznacza to, że wdowy i wdowcy zyskają dodatkowe pieniądze każdego miesiąca. Zgodnie z celem pomysłodawców ułatwi im to zachowanie standardu życia po śmierci współmałżonka.
REKLAMA
Renta wdowia - jakie warunki trzeba spełnić?
Aby otrzymać rentę wdowią wdowiec lub wdowa muszą spełnić podstawowe warunki:
- osiągnięcie wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
- pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Z wypłatą renty wdowiej wiąże się również limit jej wysokości. Świadczenie nie będzie mogło przekraczać trzykrotności minimalnej emerytury. W 2025 wyniesie ona od 1884 do 1933 zł brutto miesięcznie, w zależności czy zostanie przyjęta wersja Ministerstwa Finansów czy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to, że maksymalna wysokość renty wdowiej (połączonych świadczeń) może wynieść od 5652 do 5799 zł brutto.
Do limitu wliczają się nie tylko połączone świadczenia, ale także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne (np. emerytury z zagranicy) czy dodatki inne niż jednorazowe wypłacane na podstawie ustawy.
Czytaj także:
- Sejm za rentą wdowią. Chodzi o emeryturę po śmierci małżonka
- Renta wdowia będzie korzystniejsza od renty rodzinnej
- Kobiety mają niższe emerytury od mężczyzn. "Znamy przyczyny i chcemy to naprawić"
Źródło: ZUS/gov.pl/AM
REKLAMA
REKLAMA