Budowa CPK. Rząd pokazał nowy harmonogram i koszty
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaktualizowała łączny koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego do 2032 roku. Według obecnych danych ma on wynieść prawie 132 mld zł.
2024-12-31, 13:46
Do 2032 roku CPK zostanie uruchomione
Zgodnie z nowym harmonogramem budowy CPK, do końca 2032 roku zakończona zostanie budowa pierwszego etapu lotniska CPK oraz kolei dużych prędkości na trasie Warszawa-CPK-Łódź. Do tego momentu obiekty te mają również zostać oddane do użytku.
Zaktualizowany łączny koszt programu CPK do 2032 r. oszacowano na 131,7 mld zł. Rząd przyjął uchwałę w tej sprawie. Zgodnie z dokumentem "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030", który został przedłożony przez Pełnomocnika Rządu ds. CPK, zaktualizowane zostały ramy finansowe i czasowe, a także warunki realizacji zamierzeń dotyczących CPK na lata 2024-2032 - podała we wtorek KPRM.
"Zaawansowane prace na dalszych trasach KDP"
Z nowym harmonogramem wiąże się nie tylko termin zakończenia budowy pierwszych etapów lotniska CPK i KDP. Wynika z niego, że w 2032 roku zaawansowane będą także prace budowlane na odcinkach KDP do Wrocławia i Poznania. W ramach programu "Polska w 100 minut" dojazd do tych miast ma zająć z Warszawy docelowo ok. 100 min.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie realizowana przy wykorzystaniu środków Skarbu Państwa, pieniędzy unijnych, a także środków zewnętrznych - np. długu bankowego, obligacji emitowanych przez spółkę CPK itp.
REKLAMA
W uchwale przyjętej przez rząd zwrócono uwagę, że uruchomienie lotniska CPK będzie równoznaczne z przeniesieniem ruchu komercyjnego z lotniska Chopina w Warszawie. W ten sposób zapewniona zostanie rentowność CPK - podano.
- Wiceminister infrastruktury: termin wybudowania CPK jest realny
- Miliardy na CPK. Jednoznaczne słowa Donalda Tuska
Źródło: PAP/jmo
REKLAMA