Brak śniegu w zimie prowadzi do letniej suszy. To efekt ocieplenia klimatu
- Według ostatnich badań, w ciągu dekady ubyło w Polsce 20 mroźnych dni w okresie zimowym - powiedział Szymon Bujalski - dziennikarz "Dla klimatu" w audycji Zmiana klimatu.
2025-01-03, 19:45
Badania jednoznacznie pokazują, że nie tylko mamy coraz mniej mroźnych dni, ale także tych z obfitymi opadami śniegu, kiedyś było ich ponad 60 w skali roku, a dziś jest tylko około 40.
Rejonami, gdzie widać ocieplanie klimatu są np. kraje bałtyckie, które mają coraz łagodniejsze zimy. Polska jest w piąta w kolejności wśród krajów, które mają coraz cieplejsze okresy zimowe.
Europa jest obecnie kontynentem dotkniętym dwukrotnie większym wzrostem średniej, rocznej temperatury niż wynosi średnia światowa. To efekt globalnego wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
Posłuchaj
Porozumienie Paryskie nie powstrzymało wzrostu emisji gazów cieplarnianych, a jedyny okres kiedy ich emisja spadła to były lata pandemii COVID-19.
REKLAMA
Wieloletnie pomiary dotyczące Polski, robione od ponad 100 lat jasno pokazują, że te kilka dni styczniowych z mrozem i śniegiem, nie są żadnym dowodem na powstrzymanie tego negatywnego trendu.
Wzrost temperatury w zimie powoduje brak opadów śniegu i nie ma jak wiosną zasilać wód podziemnych, co prowadzi do letniej suszy, która w naszym rolnictwie trwa już od wielu lat.
***
Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: Szymon Bujalski - dziennikarz "Dla klimatu"
Data emisji: 2.01.2025
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
Źródło: PR24
REKLAMA