Ultraortodoksi w izraelskiej armii. Powstała specjalna brygada
Po raz pierwszy w historii Izraela ultraortodoksi zostali żołnierzami. Specjalnie utworzona brygada ma umożliwić im służbę przy pełnym poszanowaniu ich zwyczajów religijnych i poglądów.
2025-01-05, 16:20
Izrael. Ultraortodoksyjna brygada
Pierwsi ultraortodoksyjni rekruci stali się w niedzielę żołnierzami nowej brygady sił zbrojnych Izraela w komisji poborowej w Ramat Gan. Armia chce, by brygada stała się integralną częścią sił zbrojnych i oczekuje, że w nadchodzących latach zaciągnie się do niej około 3 tys. żołnierzy.
- Chcę się zaciągnąć, ale ważne jest dla mnie, abym mógł w swoim oddziale czuć się jak w domu - przyznał jeden z pierwszych ultraortodoksyjnych rekrutów. Rekruci mówili też, że na chęć zaciągnięcia się do wojska wpłynęła wojna w Strefie Gazy i sposób, w jaki Hamas traktował zakładników wziętych do niewoli 7 października 2023.
Brygada Hasmoneuszów została utworzona w listopadzie ubiegłego roku. Nazwa formacji nawiązuje do rodu, którego przedstawiciel rozpoczął ważne w historii narodu żydowskiego powstanie Machabeuszów sprzed ponad 2 tysięcy lat. Jedną z pamiątek po powstaniu Machabeuszów jest święto Chanuka upamiętniające wyzwolenie Świątyni Jerozolimskiej.
Zlikwidowało przywilej ortodoksyjnych Izraelczyków
Podczas poboru do nowej jednostki zwraca się szczególną uwagę na rekrutowanie chętnych osób w wyniku dialogu z liderami ultraortodoksyjnych wspólnot. Szkolenia wojskowe żołnierzy będą prowadzone wyłącznie w ramach tej formacji, aby zapobiec interakcjom z jednostkami nie-ultraortodoksyjnymi. Stanowi to odpowiedź na wcześniejsze obawy ultraortodoksyjnych żydów dotyczące łamania standardów religijnych.
REKLAMA
Utworzenie brygady poprzedziło czerwcowe orzeczenie Sądu Najwyższego. Sędziowie uznali w nim, że nie ma podstawy prawnej do wyłączenia ultraortodoksów z obowiązku służby w wojsku, do której w Izraelu zobowiązani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W orzeczeniu podkreślono również, że w "szczytowym okresie trudnej wojny (z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas) ciężar nierówności w społeczeństwie jest bardziej dotkliwy niż kiedykolwiek".
Ultraortodoksyjne społeczności w Izraelu przez lata unikały służby wojskowej powołując się na argumenty religijne.
Czytaj także:
- "Izrael osłabił Hezbollah, ale go nie pokonał". Ekspert o zawieszeniu broni na Bliskim Wschodzie
- Izrael nasila ofensywę w Strefie Gazy. Ataki z lądu i powietrza
- Sieć tuneli i baza dowodzenia pod siedzibą UNRWA w Gazie. Izrael chce dymisji szefa agencji ONZ
Źródła: Jerusalem Post/PAP/AM
REKLAMA