Krajowa Sieć Onkologiczna. "Największym problemem jest czas"

- Jest kilka poważnych problemów, które mogą spowodować, że ta sieć nie będzie funkcjonowała od początku tak, jak byśmy chcieli - mówiła wicedyrektorka Onkofundacja Alivia Joanna Frątczak-Kazana, która wraz z Alicją Fudali gościła w Polskim Radiu 24.

2025-03-26, 14:07

Krajowa Sieć Onkologiczna. "Największym problemem jest czas"
Do Krajowej Sieci Onkologicznej od kwietnia będzie należało 271 szpitali w Polsce.Foto: shutterstock.com / anatoliy_gleb

Od pierwszego kwietnia w Polsce zacznie działać Krajowa Sieć Onkologiczna. Będzie skupiała kilkaset specjalistycznych szpitali, które będą leczyły choroby nowotworowe. W założeniu, powstanie sieci ma usprawnić leczenie osób chorych na raka.

Obsługa kart e-DiLO ma opóźnienie

Onkofundacja Alivia zwraca uwagę, że są problemy z uruchomieniem sieci. Wicedyrektorka Fundacji Joanna Frątczak-Kazana mówiła, że nie jest gotowy system informatyczny do jej obsługi. - Planowane było wprowadzenie karty e-DiLO, czyli elektronicznej karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, która śledziłaby to, co się dzieje z pacjentem na poziomie diagnostyki i leczenia w różnych ośrodkach, i to się nie wydarzy od 1 kwietnia, a sieć zacznie funkcjonować. Jest kilka poważnych problemów, które mogą spowodować, że ta sieć nie będzie funkcjonowała od początku tak, jak byśmy chcieli - zaznaczyła.

Ekspertka zwracała także uwagę na długi czas oczekiwania na badania obrazowe, spowodowany m.in. brakami kadrowymi, w tym specjalistów radiologów. Jak dodała, jeszcze poważniejszym problemem jest kwestia finansowania badań i leczenia, w tym powiększająca się luka w budżecie NFZ.

Posłuchaj

Joanna Frątczak-Kazana i Alicja Fudali o wdrożeniu Krajowej Sieci Onkologicznej (Temat dnia) 21:46
+
Dodaj do playlisty

Raport o czasie oczekiwania na badania. "Rak nie czeka, pacjenci czekają"

REKLAMA

Z badania ankietowego potrzeb i doświadczeń onkologicznych pacjentów opublikowanego przez fundację Alivia wynika, że ponad jedna trzecia wszystkich uczestników badania (38 proc.) czekała dłużej niż trzy miesiące od momentu zgłoszenia lekarzowi pierwszych objawów lub uzyskania niepokojących wyników badań do postawienia diagnozy nowotworu. Wśród nich 20 proc. zostało zdiagnozowanych w czasie od trzech do sześciu miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów, a aż 18 proc. czekało na diagnozę ponad pół roku.

- Największym problemem jest czas. Rak nie czeka, pacjenci czekają. Warto dodać, że czeka się nie tylko na badania obrazowe, ale i na opis, a warto wspomnieć, że diagnostyka obrazowa odgrywa tu kluczową rolę, za jej pomocą diagnozuje się ponad 80 proc. nowotworów - mówiła Alicja Fudali. Do Krajowej Sieci Onkologicznej od kwietnia będzie należało 271 szpitali w Polsce. Placówki te mają koordynować opiekę nad pacjentami chorymi na raka i stworzyć nowy standard leczenia onkologicznego. W założeniu będzie on taki sam niezależnie od miejsca zamieszkania.

Czytaj także:

W 2022 roku, do Krajowego Rejestru Nowotworów, wpłynęły informacje o niemal 181,3 tys. nowych zachorowaniach na nowotwory i 96 tys. zgonów z ich powodu. Nowotwory złośliwe stanowiły drugą przyczynę zgonów w Polsce, powodując w 2022 roku 23 proc. zgonów mężczyzn i 20 proc. zgonów kobiet. U kobiet nowotwory od lat pozostają najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia: 27 proc. zgonów młodych i 42 proc. zgonów kobiet w średnim wieku (45-64 lat). Wśród starszych osób (pow. 65. roku życia) odsetek zgonów nowotworowych wśród mężczyzn stanowi około jednej czwartej zgonów, wśród kobiet prawie jedną piątą. Najczęstszym nowotworem mężczyzn jest nowotwór gruczołu krokowego - 23,3 proc. i płuca - 13,7 proc. Kobiety najczęściej chorują na raka piersi, jelita grubego, płuca i trzonu macicy.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

* * * 

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Goście: Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia, i Alicja Fudali - koordynatorka ds. relacji zewnętrznych fundacji
Data emisji: 26.03.2025
Godzina emisji: 11.07

Polskie Radio 24 / ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej