Uwaga na zaćmienie Słońca. Produkcja energii spadnie

Operator przesyłowy energii elektrycznej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), przypomniał, że sobotnie zaćmienie Słońca wpłynie na krajową produkcję energii z fotowoltaiki. PSE uwzględnia ten czynnik w swoich działaniach, a wytwórcy powinni dostosować plany bilansowania handlowego, biorąc pod uwagę spodziewany spadek produkcji.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-03-28, 15:31

Uwaga na zaćmienie Słońca. Produkcja energii spadnie
Częściowe zaćmienie Słońca będzie mieć wpływ na produkcję energii. Foto: Shutterstock/Daverse

Częściowe zaćmienie słońca w Polsce 

Na terenie Polski zjawisko zacznie się tuż przed południem i będzie widoczne przez kilkadziesiąt minut, kulminacja częściowego zaćmienia Słońca ma nastąpić ok. godz. 12:30. W północno-zachodnim krańcu Polski Księżyc przykryje ok. 16,5 proc. tarczy Słońca, podczas gdy w południowo-wschodniej Polsce będą to niecałe 3 proc. Teoretycznie o tyle samo powinna spaść produkcja paneli fotowoltaicznych, o ile pogoda byłaby bezchmurna. W przypadku zachmurzenia - i produkcja z PV, i wpływ zaćmienia będą mniejsze. Zgodnie z prognozami IMGW w sobotę około południa niebo nad niemal całą Polską będzie zachmurzone. Pogodnie będzie jedynie na krańcach wschodnich.

PSE uwzględnia zaćmienie w swoich analizach oraz planach pracy systemu - podkreślił operator. Zgodnie z danymi PSE, łączna moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce to obecnie 21,6 GW.

Operator przypomniał, że uczestnicy rynku powinni również uwzględnić skutek zaćmienia Słońca - czyli spadek produkcji źródeł fotowoltaicznych - w bilansowaniu handlowym swoich portfeli zakupowo-sprzedażowych. - W tym celu może być w szczególności wykorzystany uruchomiony 19 marca 2025 r. handel 15-minutowymi produktami na rynku dnia bieżącego w ramach obszaru Single Intraday Coupling (SIDC) - podkreśliło PSE.

Spadek produkcji z fotowoltaiki. Ucierpią odbiorcy?

Większość Polaków korzysta z dostaw energii w taryfach stałych, czyli płaci za prąd tyle samo przez cały czas, ewentualnie ma wydzielone godziny szczytu i poza szczytem. Dla tych odbiorców zaćmienie Słońca będzie, co najwyżej, widowiskiem do obejrzenia na niebie. 

Czytaj także: 

Jednak coraz liczniejsza jest grupa odbiorców, która zdecydowała się na wybranie taryf dynamicznych. Cena energii zależna jest wówczas od równowagi między podażą a popytem i może być nawet ujemna, czyli takiemu odbiorcy dostawca dopłaca za jej używanie (jak dziś między 10:15 a 13:00). Jednak ryzyko istnieje w obie strony i gdy energii jest mało taki odbiorca płaci znacznie powyżej zamrożonej stawki 500 zł/MWh. 

REKLAMA

Zaćmienie Słońca spowoduje spadek produkcji energii z fotowoltaiki, a to właśnie wysoka produkcja z tego źródła zazwyczaj odpowiada za ujemne ceny (wpływ ma także wiatr). Oznacza to, że ceny energii w tym momencie dnia, w którym powinny być niskie, mogą być wysokie. Nie ma natomiast ryzyka, że w systemie zabraknie mocy. Gdyby istniało, PSE by o nim ostrzegło i wprowadziło stopnie zasilania inne niż normalne.

Czytaj także: 

Źródło: PAP/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej