Naukowcy alarmują. Morze Śródziemne zanieczyszczone w każdym calu
Naukowcy ostrzegają przed poziomem zaśmiecenia Morza Śródziemnego. Odpady znajdują się nawet w jego najgłębszym miejscu. Może to mieć poważne konsekwencje dla ekosystemu.
2025-04-01, 17:13
Śmieci na dnie morza
Uniwersytet Barceloński poinformował, że międzynarodowy zespół badaczy wykrył 167 przedmiotów na dnie Głębi Calypso, czyli na głębokości ok. 5100 metrów. Raport wykazał, że 148, czyli zdecydowana większość odnalezionych przedmiotów, stanowi śmieci morskie. Pozostałe "prawdopodobnie też pochodzą od człowieka" - zaznacza serwis The Cool Down (TCD), zajmujący się tematyką ochrony środowiska. I dodaje, że "jest to jedno z najwyższych stężeń śmieci znalezionych w wielkich głębinach morskich".
Wskazane miejsce znajduje się w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża Grecji. Naukowcy wykorzystali do badań łódź podwodną, z której wykonano zdjęcia. Następnie zostały poddane analizie. Jak podaje TCD, powołując się na szefa grupy badawczej, prof. Miquela Canalsa z Uniwersytetu Barcelońskiego, wśród "znalezionych przedmiotów znajdowały się pełne worki śmieci", które - jak wynika z analizy - "zostały zrzucone z łodzi".
Morze Śródziemne. "Ani jeden cal nie jest czysty"
Wyrzucanie śmieci w sposób niewłaściwy, zwłaszcza gdy proceder dotyczy mórz i oceanów, może mieć poważne skutki dla ekosystemów - wskazuje TCD. "Zwierzęta mogą wplątać się w porzucone sieci rybackie, połknąć plastikowe odpady, a nawet zostać zasypane przez wyrzucane przedmioty" - czytamy. Niektóre odpady mogą uwalniać toksyny, co jest szczególnie niebezpieczne dla zwierząt morskich i całego ekosystemu. - Niestety, jeśli chodzi o Morze Śródziemne, nie byłoby błędem stwierdzenie, że ani jeden cal nie jest czysty - mówi prof. Canals, cytowany przez TCD.
Głębia Calypso. "Odpady mogą w niej zostać długo, czyniąc szkody"
Portal wskazuje, że w rejon Głębi Calypso odpady są znoszone przez prądy morskie. Dostęp do tego obszaru jest mocno ograniczony, co utrudnia jego oczyszczenie. "Jest prawdopodobne, że przedmioty te mogą pozostać w tym obszarze przez dziesięciolecia i przez cały czas powodować szkody w ekosystemie" - czytamy.
REKLAMA
TCD podkreśla, że ważne jest to, jak obchodzimy się z odpadami. "Zrozumienie możliwości recyklingu oznacza, że plastik, papier i szkło można odpowiednio przetworzyć, a nawet dać im drugie życie - i zapobiec ich przedostaniu się do morza" - wskazuje.
- Indie. Zoperowali bezdomnego psa. "Byliśmy przerażeni tym, co miał w środku"
- Fatalne dane smogowe, Warszawa wysoko w niechlubnym rankingu. GIOŚ wyjaśnia
- 23 tony nielegalnych odpadów wróciło do Niemiec. Skuteczna interwencja celników
Źródło: The Cool Down (TCD)/łl
REKLAMA