Prezes NBP: na wycenie złota zyskaliśmy 40 mld

Adam Glapiński, przedstawiając ocenę bieżącej sytuacji ekonomicznej kraju, wspomniał o polskich rezerwach złota. Jego zdaniem Polska zyskała na zmianie wyceny kruszcu. 

2025-04-03, 15:46

Prezes NBP: na wycenie złota zyskaliśmy 40 mld
Adam Glapiński . Foto: PAP/Radek Pietruszka

W końcu stycznia w skarbcach Polska przechowywała ponad 450 ton złota wartego blisko 43 mld dolarów (ok. 163 mld złotych). Zdaniem prezesa NBP Adama Glapińskiego na samym wzroście wartości kruszcu Polska zyskała do 40 mld złotych. Zapewnił jednocześnie, że bank centralny nie po to kupuje złoto, żeby je potem sprzedawać, a jest to rezerwa na "ewentualne trudne czasy". Szef banku centralnego zapowiedział również, że parlamentarzyści i dziennikarze będą mogli – jeśli wykażą zainteresowanie - zwiedzić skarbiec. Nie sprecyzował jednak, który z nich, wspominając jedynie o tajnej lokalizacji, co wyklucza Nowy Jork i Londyn.

Stopy procentowe – nastawienie się zmienia

W ramach comiesięcznej oceny sytuacji gospodarczej kraju Adam Glapiński mówił też o decyzji Rady Polityki Pieniężnej odnośnie do stóp procentowych. Zauważył, że choć nie zostały one zmienione, to nastawienie członków RPP się zmienia. Wpływ na to mają dane GUS dotyczące inflacji i wynagrodzeń, które się zmniejszają. Ma to zwiększać szanse na obniżkę stóp procentowych. Prezes NBP nie sprecyzował jednak, kiedy taka decyzja mogłaby zapaść.

Glapiński podkreślił jednocześnie, że Rada Polityki Pieniężnej pozostaje zdeterminowana do trwałego obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie. Podkreślił, że jego zdaniem RPP nie powinna decydować się na "cykl obniżek", a raczej na "jednorazowe dostosowanie do niższej inflacji". Nie wykluczył przy tym, że sam złoży wniosek o obniżkę stóp procentowych.


(PAP) (PAP)

Według szefa NBP uwzględnienie nowych, niższych danych GUS, które sprawiły, że obecnie inflacja wynosi 4,9 proc., a nie jak prognozowało wcześniej NBP 5,4 proc., wraz z niższymi cenami ropy naftowej na świecie, powoduje, że również rewizji ulega prognozowana ścieżka inflacji na kolejne kwartały. Zdaniem Glapińskiego, inflacja na koniec roku sięgnie 4,2 procent.

REKLAMA


Czytaj także:

Źródło: PAP/NBP/AM/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej