Agresja wobec księży w Polsce? Duchowni boją się chodzić w sutannach

Według badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, co drugi ksiądz w minionym roku padł ofiarą agresji. W obawie przed atakami wielu duchownych rezygnuje z noszenia sutanny.

2025-04-03, 18:23

Agresja wobec księży w Polsce? Duchowni boją się chodzić w sutannach
Rośnie agresja wobec księży - wynika z ankiety ISKK wśród duchownych. Foto: Karol Porwich/East News

Agresja wobec księży w Polsce

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w październiku i listopadzie 2024 r. przeprowadził badanie "Niebezpieczna misja? Agresja wobec duchownych, miejsc, obiektów kultu w Polsce". Ankieta trafiła tylko do księży diecezjalnych. Jej wypełnienia podjęło się 966 duchownych. Kompletnych ankiet było 600. Podkreślano, że dane z raportu - choć nie do końca miarodajne - wskazują na pojawienie się zjawiska i jego narastanie.

"Blisko 50 proc. badanych księży doświadczyło agresji w ciągu ostatnich miesięcy. 41, 6 proc. – doświadczyło szyderstw, gróźb i wyzwisk. 33,6 proc. agresji w internecie a 3,9 proc. – fizycznej napaści – wynika z badania ISKK. Co piąty ksiądz przyznał, że doszło do ataku na kościół lub inne miejsce kultu. 15,4 proc. ankietowanych zwróciło uwagę, że doszło do zakłócenia mszy i nabożeństw. 10,8 proc. wskazało zniszczenia mienia należącego do parafii lub osoby duchownej, a 7,2 proc. - zniszczenia grobów.

Księża milczą, bo boją się zemsty

Ponad 80 proc. kapłanów postanowiło nie zgłaszać tych incydentów. Na pytanie, dlaczego tego nie zgłaszali, 46,2 proc. kapłanów odpowiedziało, że "nie było to wystarczająco poważnie zdarzanie", 22,6 proc. wskazało "niechęć do formalności", 14,6 proc. stwierdziło, że "nie ma zaufania do władz". Z kolei "obawę przed zemstą" zadeklarowało 6,1 proc badanych duchownych.

Czytaj także:

Wśród tych, którzy zgłaszali agresję, 88,9 proc. powiedziało, że zgłosiło to odpowiednim władzom świeckim, a 33,3 proc., że przełożonym kościelnym. Zapytani, jakie kroki podjęli, aby uniknąć agresji, 36 proc. odpowiedziało, że "zdecydowali się unikać pewnych miejsc i osób", a 3 proc. prosiło o przeniesienie do innej parafii lub zrezygnowało z lekcji religii w szkole. 47 proc. nie podjęło żadnych działań, a 5 proc. nie wskazało żadnej odpowiedzi. Co czwarty ksiądz (27 proc.) zaznaczył, że zaczął unikać chodzenia w sutannie czy koloratce.

Duchowni incognito czują się bezpieczniej

ISKK podał, że 90 proc. badanych księży uznało, że nie nosząc sutanny na terenie swojej parafii, a więc nie tylko na plebanii, czuje się bezpiecznie, a 9 proc. stwierdziło, że nie czują się bezpiecznie także bez widocznych znaków świadczących o przynależności do stanu duchownego. Z kolei w gronie noszących sutannę lub koloratkę 81,5 proc. ma poczucie braku bezpieczeństwa. Bez elementów ubioru duchownego 90 proc. respondentów deklarowało, że czuło się bezpiecznie.

Kapłani obwiniają media

Pytani o przyczynę agresji, badani księża najczęściej wskazywali media (96,4 proc.). Istnienie ideologicznych i politycznych konfliktów w polskim społeczeństwie jako czynnika wzmagającego agresję wskazało 91,1 proc. respondentów, a osobiste urazy osób czujących się skrzywdzonymi przez księży wymieniło 75,2 proc. ankietowanych. Na niechęć do księży pracujących w parafii wskazało 46,9 proc., a 35,1 proc. duchownych wymieniło inne powody.

"85,9 proc. księży uważa, że w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł poziom agresji wobec duchownych w Polsce. Jedynie 8 proc. twierdzi, że pozostał na tym samym poziomie" – wynika z badania ISKK. Według Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia, za rok 2023, w Polsce było 23 612 księży diecezjalnych. Badania dotyczące agresji wobec duchownych przeprowadzono z funduszy ISKK.

REKLAMA

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym. 

Czytaj także:

Żródła: PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej