Nagły powrót zimy. W tych regionach złapie mróz, spadnie śnieg i będzie wiało
W wielu miejscach w Polsce może spaść w sobotę śnieg, do tego temperatury będą odczuwalnie niższe niż dzień i dwa dni wcześniej, będzie też wiał silny wiatr. - Zima wraca do Polski - mówi Polskiemu Radiu dyżurna synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha.
2025-04-05, 06:55
Przeważający obszar Europy znajdzie się w weekend w zasięgu wyżu znad Morza Norweskiego. Na wschodzie pogodę będzie kształtować niż z frontami atmosferycznymi. Polska zachodnia będzie na skraju klina wyżowego, pozostały obszar kraju pozostanie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad wschodnią Ukrainą. Początkowo na południu zaznaczy się jeszcze strefa chłodnego frontu atmosferycznego, a z północy napłynie bardzo chłodna arktyczna masa powietrza.
Powrót zimy w Polsce. W sobotę miejscami ledwie kilka stopni i spadnie śnieg
Arktyczne powietrze powodować będzie nagły powrót zimy - mówi Polskiemu Radiu dyżurna synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha. - Miejscami lekko się zabieli, temperatura będzie zdecydowanie niższa. Będzie też dość silny wiatr, porywisty, więc to przy okazji będzie potęgowało odczucie chłodu, takie nieprzyjemne odczucie, takie przeszywające, więc faktycznie w ten weekend pogoda nas nie będzie rozpieszczać - powiedziała synoptyczka.
Posłuchaj
W sobotę prognozowane jest zachmurzenie, opady deszczu i deszczu ze śniegiem, pojawi się pokrywa śnieżna, możliwe są też gradobicia. W Tatrach i przejściowo na wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Gdzieniegdzie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, możliwe burze. W ciągu dnia będzie od 4 do dwunastu stopni. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu także silny, do 45 km/h, w całym kraju porywisty, północny. Porywy wiatru na zachodzie do 60 km/h, na pozostałym obszarze do 80 km/h, a w górach do 90 km/h. W rejonach opadów śniegu wiatr może powodować zawieje śnieżne.
Uwaga na silne wichury w sobotę. Większość Polski w alertach
W związku z sytuacją meteorologiczną, IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia o silnym wietrze. Żółtymi alertami objęta jest większość północnej, centralnej i południowej Polski, a także Polska wschodnia. Ostrzeżenia obowiązują w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim i podkarpackim, a także w zachodniej Wielkopolsce i w zachodnich powiatach województwa śląskiego.
REKLAMA
W weekend powieje chłodem. W nocy słupki rtęci zjadą poniżej zera
W nocy należy nastawić się nawet na mrozy - temperatura może spaść do -7 stopni Celsjusza. Miejscami przelotne opady śniegu, na zachodzie początkowo również deszczu ze śniegiem. Opady śniegu okresami mogą ograniczać widzialność do 500 m. Lokalnie na wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, na obszarach podgórskich Karpat o 10 cm, a w Tatrach o 12 cm. W południowo-wschodniej części kraju możliwe burze.
Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i nad morzem także dość silny. Porywy wiatru do 65 km/h, jedynie początkowo na południowym wschodzie i nad morzem do 75 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h. Wiatr miejscami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.
To będzie zimna niedziela, na termometrach najwyżej kilka stopni
Jeszcze zimniej będzie w niedzielę. W ciągu dnia termometry wskażą od 1 do 7 kresek. Miejscami przelotne opady śniegu, na zachodzie także deszczu ze śniegiem i deszczu. Wysoko w Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i wschodzie także dość silny, porywisty, północny. Porywy wiatru do 65 km/h w centrum, na wschodzie i miejscami na północy, wysoko w górach do 90 km/h i tam możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Chłód utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia. Pogoda poprawi, gdy z zachodu zaczną napływać nad Polskę cieplejsze masy powietrza.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Biblijna zagłada" w Grecji. Władze walczą z czasem
- Klimat ociepla się z roku na rok. Eksperci alarmują i apelują o działania
- Kluczowy prąd oceaniczny zagrożony? Europie grozi scenariusz jak z filmu
Źródło: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA