Alert zorzowy dla Polski. Zacznie się już dziś

Czasy, kiedy zorzę polarną można było zobaczyć tylko na północy Europy (na przykład w Norwegii), odchodzą w zapomnienie. Wszystkie warunki wskazują na to, że nasz kraj znajdzie się dziś na mapie zorzy. Bieżące parametry mówią jedno: zorza będzie widoczna z obszaru praktycznie całej Polski.

2025-04-16, 16:37

Alert zorzowy dla Polski. Zacznie się już dziś
Aurora borealis. Foto: Pekka Parviainen/East News

Zorza polarna nad Polską

Nowe informacje podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Najbliższe dni to będzie dobra okazja do obserwacji zorzy polarnej. Prognozowane są burze geomagnetyczne o sile G1 i G2. Najlepsze warunki do obserwacji będą w nocy ze środy na czwartek" - podkreślono.

Z kolei profil na Facebooku "Z głową w gwiazdach" poinformował o alercie zorzowym. "Jeśli obecne warunki utrzymają się do zmierzchu, to zorza powinna pojawić się praktycznie od razu. I bez wątpienia będziemy w stanie dostrzec ją nawet z południowych części naszego kraju" - czytamy.

Zorza polarna. Co to jest?

Zorza polarna to naturalne zjawisko świetlne występujące w górnych warstwach atmosfery, głównie w rejonach okołobiegunowych. Występuje tam, gdzie jest pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym). Ma dwie nazwy, pochodzą one od położenia. Aurora borealis to zorza położona na półkuli północnej, a Aurora australis to inaczej zorza południowa.

Zorza polarna widoczna z okolic Poznania (Paweł Matysiak/East News) Zorza polarna widoczna z okolic Poznania (Paweł Matysiak/East News)

Powstaje, gdy naładowane cząstki (głównie elektrony i protony) pochodzące ze Słońca zderzają się z atomami i cząsteczkami gazów w ziemskiej atmosferze (głównie tlenem i azotem). Te zderzenia powodują emisję światła o różnych kolorach - najczęściej zielonym, ale także czerwonym, fioletowym czy niebieskim - tworząc spektakularne świetlne formy na niebie.

REKLAMA

Aby obejrzeć zorzę polarną w pełnej krasie, ważne jest spełnienie kilku warunków. Oto one:

  • jasna, bezchmurna noc,
  • ciemne miejsce bez zanieczyszczenia światłem,
  • skierowanie wzroku w stronę północnego horyzontu,
  • zachowanie ostrożności, gdyż aktywność geomagnetyczna może zakłócić nawigację satelitarną (GNSS).
Czytaj także:

Źródła: IMGW/PolskieRadio24.pl/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej