Dziwne zachowanie rosyjskiego samolotu. Poderwano myśliwce NATO z bazy w Polsce

Brytyjskie Eurofightery Typhoon 2000 i portugalskie F-16 zostały poderwane w odpowiedzi na zachowanie rosyjskiego samolotu - podało Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych.

2025-04-16, 18:15

Dziwne zachowanie rosyjskiego samolotu. Poderwano myśliwce NATO z bazy w Polsce
Eurofighter Typhon w akcji. Foto: Nir Ben-Yosef/Science Photo Library/East News

Dowództwo Operacyjne RSZ: poderwano samoloty

Brytyjskie myśliwce stacjonowały w Polsce, w Malborku, a portugalskie F-16 miały swoją bazę w Estonii. "Zostały poderwane w odpowiedzi na rosyjski samolot nieprzestrzegający międzynarodowych norm bezpieczeństwa" - przekazano w komunikacie. Była to pierwsza misja bojowa myśliwców EF-2000 stacjonujących w polskim mieście. "Jednostki Air Policing czuwają nad integralnością przestrzeni powietrznej NATO 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku" - dodano.

Była to "pierwsza misja bojowa myśliwców EF-2000 stacjonujących w Malborku w ramach Enhanced Air Policing" - podało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.

Misja Baltic Air Policing

Celem misji Baltic Air Policing jest ochrona przestrzeni powietrznej państw NATO poprzez stały nadzór i gotowość do reagowania na naruszenia lub zagrożenia. Myśliwce Sojuszu wspierają bezpieczeństwo wschodniej flanki, wzmacniając obronę Polski i państw bałtyckich. Operacja ta ma także charakter odstraszający, pokazując jedność i zdolność NATO do szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Piloci biorący udział w misji są gotowi do przechwytywania niezidentyfikowanych samolotów oraz interweniowania w przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej Sojuszu.

REKLAMA

1 kwietnia na lotnisko 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przybyły samoloty Eurofighter Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) oraz JAS-39 Gripen szwedzkich Sił Powietrznych.

Misja Baltic Air Policing prowadzona jest przez NATO od 21 lat, gdy kraje bałtyckie zostały przyjęte do Sojuszu. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają bowiem własnych sił powietrznych.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/x.com/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej