Wszystko zaczęło się od stylu zakopiańskiego. Polski design

- Intencje patriotyczne pozwoliły dostrzec w zakopiańszczyźnie źródło inspiracji. Pierwszy raz pojawiło się pytanie o polski design, o to, jakie powinno być to wzornictwo? Dostrzeżono rolę Zakopanego w odpowiedzi na to pytanie - mówiła w Polskim Radiu 24 historyczka sztuki i autorka książki "Polski design" prof. Irma Kozina.

2025-04-17, 11:24

Wszystko zaczęło się od stylu zakopiańskiego. Polski design
Styl zakopiański był fenomenem w historii polskiej architektury i sztuki użytkowej.Foto: Shutterstock

Design pod flagą biało-czerwoną to nie tylko domena współczesnych projektantów. Na polską markę artyści, architekci, konstruktorzy i projektanci pracują już od początku 1900 roku. Prof. Irma Kozina zaczyna swoją narrację w książce "Polski design" od stylu zakopiańskiego, od Stanisława Witkiewicza.  

- Polski nie było wtedy na mapie. Ale grupa kilku osób, które przyjechały do Zakopanego leczyć gruźlicę, dostrzegła, że w jednej ze szkół, która tam powstała, by pomóc ludziom w zdobyciu zawodu, naśladuje się wzorce szwajcarskie i austriackie, tyrolskie. Tymczasem dookoła było wiele domów zdobionych lokalną snycerką. Względy patriotyczne zdecydowały o tym, że zaczęto sobie zadawać pytanie, czy to aby górale nie są tymi pierwotnymi Polakami, którzy zachowali sposób obróbki drewna charakterystyczny jeszcze dla polskiego średniowiecza. Intencje patriotyczne pozwoliły dostrzec w zakopiańszczyźnie źródło inspiracji. Pierwszy raz pojawiło się pytanie o polski design - jakie powinno być to wzornictwo? Dostrzeżono rolę Zakopanego w odpowiedzi na to pytanie - tłumaczyła w Polskim radiu 24 prof. Irma Kozina. 

Narodowy styl nasilił się w czasach II RP. Impulsem była Międzynarodowa Wystawa Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku.    

***

REKLAMA

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Irma Kozina (historyczka sztuki)  
Data emisji: 16.04.2025
Godzina: 22.06 

Żródło: Polskie Radio 24/jt/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej