Ostatnie orędzie papieża Franciszka. "Pokój jest możliwy"
Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. "Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat" - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazyliki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.
2025-04-21, 11:00
Wielkanocne przesłanie papieża Franciszka
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny. Dzień wcześniej był obecny podczas uroczystości niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Pojawił się w południe na balkonie bazyliki Świętego Piotra, witany entuzjastycznie przez dziesiątki tysięcy osób zebranych na placu. Powiedział: "Drodzy bracia i siostry, dobrej Wielkanocy. Powierzam mistrzowi ceremonii lekturę orędzia".
Odczytał je mistrz papieskich ceremonii ksiądz Diego Ravelli. Franciszek napisał w orędziu: "Chciałbym, abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy! Niech z Grobu Pańskiego, z Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie w tym roku Wielkanoc jest obchodzona tego samego dnia przez katolików i prawosławnych, światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat".
"Jestem blisko cierpiących chrześcijan w Palestynie i w Izraelu, a także całego narodu izraelskiego i narodu palestyńskiego" - zapewnił. Wyraził zaniepokojenie "zaostrzającym się klimatem antysemityzmu, który szerzy się na całym świecie".
"Jednocześnie kieruję moje myśli do mieszkańców, a w szczególności do wspólnoty chrześcijańskiej w Strefie Gazy, gdzie straszliwy konflikt nieustanie rodzi śmierć i zniszczenie oraz powoduje dramatyczną i haniebną sytuację humanitarną" - dodał.
REKLAMA
Papież zaapelował do walczących stron: "Niech nastanie zawieszenie broni, niech zakładnicy zostaną uwolnieni i udzieli się pomocy ludziom, którzy są głodni i dążą do pokojowej przyszłości". Wezwał do modlitwy za wspólnoty chrześcijańskie w Libanie i Syrii, a cały Kościół zachęcił, aby z uwagą i modlitwą wspierał chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Przesłanie dla Ukrainy
Franciszek skierował także swoje słowa do mieszkańców Jemenu, którzy - jak przypomniał - z powodu wojny doświadczają jednego z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie. Wezwał również: "Niech Zmartwychwstały Chrystus wyleje wielkanocny dar pokoju na udręczoną Ukrainę i pobudzi wszystkich zaangażowanych do kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju".
Wyraził nadzieję na rychłe podpisanie i wdrożenie ostatecznego porozumienia pokojowego między Armenią a Azerbejdżanem. Prosił też o zgodę w krajach Bałkanów Zachodnich, by uniknąć tam eskalacji napięć i kryzysów.
"Niech Zmartwychwstały Chrystus, nasza nadzieja, obdarzy pokojem i pokrzepieniem mieszkańców Afryki, będących ofiarami przemocy i konfliktów, zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga, Sudanie i Sudanie Południowym" - dodał.
REKLAMA
- Co się dzieje w Watykanie? Wierni gromadzą się na placu św. Piotra [TRANSMISJA]
- Kto może zostać nowym papieżem? Trzech faworytów konklawe
Apelował o pomoc dla narodu Mjany (Birmy), nękanego od lat - jak przypomniał - przez konflikt zbrojny i stawiającego czoła konsekwencjom niszczycielskiego trzęsienia ziemi.
Potrzeba "prawdziwego rozbrojenia"
Franciszek podkreślił, że żaden pokój nie jest możliwy tam, gdzie nie ma wolności religijnej, nie ma wolności myśli i słowa oraz szacunku dla opinii innych osób. "Żaden pokój nie jest możliwy bez prawdziwego rozbrojenia" - zaznaczył.
Wyraził przekonanie, że "potrzeba zapewnienia sobie obrony przez każdy naród nie może przerodzić się w powszechny wyścig zbrojeń". "Apeluję do wszystkich na świecie, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną, aby nie ulegali logice lęku, która zamyka, lecz wykorzystywali dostępne zasoby, aby pomagać potrzebującym, walczyć z głodem i wspierać inicjatywy promujące rozwój" - wzywał.
REKLAMA
Według papieża to one są "orężem" pokoju. "Niech nigdy nie zabraknie zasady humanitaryzmu jako fundamentu naszych codziennych działań. W obliczu okrucieństwa konfliktów, które dotykają bezbronnych cywilów, uderzają w szkoły i szpitale oraz w pracowników organizacji humanitarnych, nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie, że celem zniszczenia nie są obiekty, lecz ludzie posiadający duszę i godność" - napisał.
"Miłość i nienawiść"
W orędziu znalazły się też słowa: "Miłość zwyciężyła nienawiść. Światło zwyciężyło ciemności. Prawda zwyciężyła fałsz. Przebaczenie zwyciężyło zemstę. Zło nie zniknęło z naszej historii – pozostanie aż do końca. Ale nie ma już władzy, nie panuje już, nad tymi, którzy przyjmują łaskę tego dnia".
Jak zaznaczył, Wielkanoc jest świętem życia, a w oczach Boga każde życie jest cenne. "Źycie dziecka w łonie jego matki, podobnie jak życie osób starszych lub chorych, uważanych w coraz większej liczbie krajów za osoby, których należy się pozbyć" - podkreślił.
- W obliczu śmierci następcy św. Piotra. Ceremoniał papieskich pogrzebów
- Uchodźcy, ekologia, kara śmierci. Papież o imieniu Franciszek nie mógłby postępować inaczej
Franciszek zauważył: "Jak wiele pragnienia śmierci widzimy każdego dnia w licznych konfliktach, które dotykają różne części świata! Jak wiele przemocy widzimy często nawet w rodzinach, wobec kobiet czy dzieci! Ileż pogardy okazuje się niekiedy najsłabszym, zepchniętym na margines, migrantom".
"W tym dniu chciałbym, abyśmy powrócili do żywienia nadziei i do zaufania innym - nawet tym, którzy nie są nam bliscy lub którzy pochodzą z odległych krajów, z obyczajami, stylami życia, ideami, zwyczajami różnymi od tych najbardziej nam znanych, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi" - zachęcił.
Źródło: Polskie Radio/PAP/jp
REKLAMA