Prezydent i premier żegnają papieża Franciszka. Głosy z całego świata

Premier Donald Tusk nazwał Franciszka "dobrym, wrażliwym i cierpliwym człowiekiem". Prezydent Andrzej Duda wskazał z kolei, że "był wielkim apostołem Miłosierdzia". Reakcje płyną z całego świata.

2025-04-21, 16:45

Prezydent i premier żegnają papieża Franciszka. Głosy z całego świata
Papież Franciszek. Foto: PAP/PA/ ALESSIA GIULIANI / ipa-agency.net

Świat po śmierci papieża Franciszka

W poniedziałek 21 kwietnia o godzinie 7:35 zmarł papież Franciszek. Na jego odejście zareagowali polscy i światowi przywódcy. 

Prezydent RP Andrzej Duda wspomniał papieża przypominając, że "był wielkim apostołem Miłosierdzia". A w swojej "posłudze duszpasterskiej kierował się pokorą i skromnością". 

Donald Tusk, premier RP, napisał bardzo krótko "Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju." Zamieścił także swoje zdjęcie ze zmarłym papieżem. 

REKLAMA

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pożegnała papieża pisząc w serwisie X: "Dziś świat opłakuje śmierć papieża Franciszka. Inspirował miliony ludzi, nie tylko Kościół Katolicki, swoją pokorą i czystą miłością do mniej szczęśliwych. Moje myśli są ze wszystkimi, którzy odczuwają tę głęboką stratę. Niech znajdą ukojenie w myśli, że dziedzictwo papieża Franciszka będzie nadal prowadzić nas ku światu bardziej sprawiedliwemu, pokojowemu i współczującemu." 

"Właśnie dowiedziałem się o śmierci papieża Franciszka. Moje serce jest z milionami chrześcijan na całym świecie, którzy go kochali. Cieszyłem się, że go wczoraj zobaczyłem, chociaż najwyraźniej był bardzo chory. Ale zawsze będę go pamiętał za poniższą homilię, którą wygłosił na samym początku pandemii COVID. Była naprawdę piękna. Niech Bóg da spokój jego duszy." - napisał J.D. Vance, wiceprezydent USA

REKLAMA

"Spoczywaj w pokoju, papieżu Franciszku" - przekazał w krótkim wpisie, z załączonymi zdjęciami ze spotkań papieża z Donaldem Trumpem i J.D. Vance'em, Biały Dom

Prezydent USA Donald Trump zamieścił wpis na platformie Truth Social. "Spoczywaj w pokoju, papieżu Franciszku! Niech Bóg go błogosławi i wszystkich, którzy go kochali! - napisał.

REKLAMA

Bardziej emocjonalne i osobiste pożegnanie opublikowali byli prezydenci USA. Barack Obama. Zwrócił w nim uwagę, że papież Franciszek sprawiał, iż chcieliśmy stawać się lepszymi ludźmi. Przypomniał też jego skromność. 


W podobnym tonie wypowiedział się Joe Biden"Papież Franciszek będzie zapamiętany jako jeden z najważniejszych przywódców naszych czasów, znajomość z nim uczyniła mnie lepszym" - wskazał. Ocenił, że Franciszek "był inny niż wszyscy, którzy byli przed nim".

Szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni zamieściła w serwisie X długi i emocjonalny wpis w związku ze śmiercią papieża Franciszka. W wolnym tłumaczeniu: 

"Papież Franciszek powrócił do domu Ojca. Jest to wiadomość, która głęboko nas zasmuciła, ponieważ odszedł od nas wspaniały człowiek i wielki pastor. Miałam zaszczyt cieszyć się jego przyjaźnią, jego radami i naukami, które nigdy mnie nie zawiodły, nawet w chwilach próby i cierpienia. W rozważaniach Drogi Krzyżowej przypomniał nam o mocy daru, który sprawia, że ​​wszystko rozkwita na nowo i jest w stanie pogodzić to, co w oczach człowieka jest nie do pogodzenia. I po raz kolejny zwrócił się do świata z prośbą o odwagę zmiany kursu, o podążanie drogą, która „nie niszczy, ale kultywuje, naprawia, chroni”. Będziemy podążać w tym kierunku, szukając drogi pokoju, dbając o dobro wspólne i budując bardziej sprawiedliwe i równe społeczeństwo. Jego nauczanie i spuścizna nie zostaną utracone. Żegnamy Ojca Świętego z sercem pełnym smutku, ale wiemy, że teraz znajduje się w pokoju Pańskim." - napisała Meloni. 

REKLAMA

Prezydent Francji Emanuel Macron zapewnił, że on i jego małżonka są teraz "myślami, ze wszystkimi katolikami i pogrążonym w żałobie światem". 

Król Anglii i Wielkiej Brytanii Karol III wyraził "głębokie zasmucenie" śmiercią papieża Franciszka i zapewnił, że "Jego Świątobliwość będzie pamiętany za swoje współczucie, troskę o jedność Kościoła i niestrudzone zaangażowanie we wspólne sprawy wszystkich ludzi wiary i tych dobrej woli, którzy pracują dla dobra innych". 

REKLAMA

Słowa współczucia wybrzmiały w Kijowie. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że  Franciszek potrafił dawać nadzieję, łagodzić cierpienie poprzez modlitwę i wspierać jedność. Modlił się o pokój dla Ukrainy i dla Ukraińców.

Kondolencje do Watykanu napływają z całego świata, także regionów, gdzie chrześcijaństwo nie jest dominującym wyznaniem. Premier Indii Narendra Modi powiedział, że jest "głęboko zasmucony" śmiercią Franciszka, dodając, że papież służył biednym i dawał nadzieję cierpiącym.


Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi powiedział, że śmierć papieża Franciszka "jest głęboką stratą dla całego świata, ponieważ był głosem pokoju, miłości i współczucia". Dodał, że Ojcec Święty "był obrońcą sprawy palestyńskiej, broniąc uzasadnionych praw i wzywając do zakończenia konfliktu".

Czytaj także: 

Źródło: X/BBC/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej