Media: udar możliwą przyczyną śmierci papieża

Włoskie media podają informację, że papież Franciszek doznał najprawdopodobniej udaru. Są to jednak niepotwierdzone doniesienia. Oficjalną przyczynę śmierci Stolica Apostolska ogłosi jeszcze w poniedziałek.

2025-04-21, 13:20

Media: udar możliwą przyczyną śmierci papieża
Włoskie media podają możliwą przyczynę śmierci papieża. Foto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Śmierć papieża Franciszka. Procedura Watykanu

Udar to możliwa przyczyna śmierci papieża Franciszka - poinformował dziennik "Corriere della Sera", powołując się na niepotwierdzone doniesienia krążące w Watykanie. W najbliższych godzinach Watykan ma wydać oficjalny komunikat w tej sprawie.

Obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny rozpocznie się w poniedziałek o godz. 20. Będzie mu przewodniczyć kamerling kardynał Kevin Joseph Farrell, który po śmierci papieża przejmuje administrację Watykanu. Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, bliscy papieża, dyrektor i wicedyrektor watykańskiej służby zdrowia. Wszyscy przybędą o godz. 19.45 do kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał Franciszek przez cały pontyfikat.

O 19:00 zostanie odprawiona msza w intencji zmarłego papieża. Liturgii będzie przewodniczyć kardynał Baldo Reina - papieski wikariusz dla rzymskiej diecezji.

Wystawienie trumny z ciałem. Życzenie papieża Franciszka

W ciągu najbliższych trzech dni trumna z ciałem będzie wystawiona w bazylice watykańskiej. Franciszek wyraził życzenie, aby inaczej niż w przypadku poprzednich papieży trumna była zamknięta.

REKLAMA

Nieznana jest na razie data pogrzebu Franciszka, po którym przez 8 dni Kościół będzie odprawiał nabożeństwa w intencji zmarłego Ojca Świętego. Po dwóch, a najdalej trzech tygodniach po śmierci papieża powinno rozpocząć się konklawe. Decyzje w tej kwestii podejmie kardynał kamerling Kevin Farrell.

Powrót do Watykanu po ciężkiej chorobie

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 rano. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.

Franciszek 23 marca opuścił szpital po ponad miesięcznym pobycie. Choroba znacznie nadwyrężyła jego płuca i mięśnie oddechowe, przez pewien czas nie był w stanie mówić. W trakcie hospitalizacji jego życie było dwukrotnie zagrożone.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Franciszek - tak jak Jan Paweł II - zmarł w tygodniu rozpoczętym w Niedzielę Wielkanocną. Miał 88 lat.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Corriere della Sera/Polskie Radio/jp/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej