Sebastian Gajewski: możemy pracować krócej, ale tego nie wprowadza się z dnia na dzień
2025-05-09, 10:35
- Te rozwiązania muszą być szyte na miarę. Inaczej jest u dużych pracodawców, inaczej u małych. Inaczej jest w przemyśle, inaczej w handlu czy w usługach. Stąd jest pilotaż i analizy (...) to nie są rozwiązania, które mogą być takie same dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Pilotaż skróconego czasu pracy jest elastyczny i będzie dostosowany do potrzeb poszczególnych branż, wielkości przedsiębiorstwa oraz specyfiki danego sektora. Tak zapewniała w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
"W Polsce też możemy pracować mniej"
Sebastian Gajewski zaznaczył, że projekt jest rezultatem blisko rocznych analiz i przygotowań. - Polacy pracują dużo, i skoro w Dani można pracować 35 godzin w tygodniu, we Francji 37, a kilka dni temu rząd hiszpański ogłosił wprowadzenie skróconego tygodnia pracy do 37,5 godziny, to w Polsce też możemy pracować mniej, bo pracujemy dużo i bardzo efektywnie. To jest kwestia dobrej organizacji pracy, pewnej logistyki, zarządzania ludźmi. To nie jest łatwe wyzwanie, dlatego prowadzimy pilotaż - podkreślał gość audycji.
Posłuchaj
"To są rozwiązania, których nie wprowadza się z dnia na dzień"
- Te rozwiązania muszą być szyte na miarę. Inaczej jest u dużych pracodawców, inaczej u małych. Inaczej jest w przemyśle, inaczej w handlu czy w usługach. Stąd jest pilotaż i analizy, my wiemy, że są to rozwiązania, których nie wprowadza się z dnia na dzień, to nie są rozwiązania, które mogą być takie same dla wszystkich. One muszą być uszyte dla różnych branż dla różnych pracodawców różnej wielkości i przede wszystkim wprowadzane krok po kroku. Dzisiaj wspieramy tych, którzy chcą dobrowolnie ten czas pracy skracać oraz dzielić się z nami doświadczeniami, stąd środki z Funduszu Pracy - mówił wiceminister.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwraca uwagę, że do skrócenia czasu pracy może prowadzić wiele ścieżek - można zredukować liczbę godzin pracy w jednym dniu, można rozłożyć to na wiele dni w tygodniu, innym rozwiązaniem może być przyznanie dodatkowych dni urlopu. Resort wskazywał, że uczestnicy pilotażu sami wybiorą model skrócenia czasu pracy najlepiej dopasowany do ich organizacji.
Źródło: Polskie Radio 24/ka/k
Polecane
REKLAMA