Wykluczenie komunikacyjne problemem rynku pracy. "Nie przerzucajmy kosztów na pracodawcę"
- Z jednej strony mamy pracodawców poszukujących kandydatów, gotowych zatrudnić w danym regionie pracowników, z drugiej strony, ci pracownicy nie mają jak przyjechać nawet na rozmowę kwalifikacyjną - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Żydek (Randstad Polska), który wraz z prof. Grażyną Spytek-Bandurską, ekspertką Federacji Przedsiębiorców Polskich gościł w audycji "Kapitał i praca".
2024-11-09, 21:35
W audycji Kapitał i Praca dyskusja o wkluczeniach na rynku pracy, o tym, co byłoby decydujące przy wyborze pracodawcy i czy często pracownicy dziś go zmieniają. Z bieżących badań rynku wynika m.in., że dla 4 na 10 Polaków oferta pracy byłaby atrakcyjniejsza, gdyby pracodawca wspierał ich dojazd do pracy. Tu w grę wchodzi wykluczenie komunikacyjne, ale problemem są także wykluczenia ze względu na płeć czy wiek pracowników.
Prof. Grażyna Spytek-Bandurska zwracała uwagę, że w rozwiązywaniu tego rodzaju problemów powinno uczestniczyć państwo. - Powinniśmy trafiać do wszystkich podmiotów gospodarczych zatrudniających pracowników, także tych mniejszych podmiotów, położonych na terenach borykających się z problematyką infrastrukturalną, komunikacyjną, tak zwiększyć równowagę, a nie tylko rozwijać duże aglomeracje. Jeżeli mówimy o przeciwdziałaniu wykluczeniu, to powinniśmy zachęcać osoby starsze, niepełnosprawne do pracy, dla nich ten element komunikacyjny jest bardzo ważny. Tu powinny być zintegrowane, wspólne działania, a nie przerzucanie obciążeń i kosztów na pracodawcę - podkreślała.
Posłuchaj
Mateusz Żydek przypominał, że wciąż są rejony Polski, gdzie ze względu na przemiany w transporcie publicznym, pracownicy mierzą się z wykluczeniem komunikacyjnym. - Państwo też ma tu swoją rolę, jeśli mówimy chociażby o różnego rodzaju ulgach, które mają dać możliwość mniejszym przedsiębiorstwom oferowanie pakietów benefitów. Pewną nierównością jest już to, co proponuje mniejszy pracodawca, którego nie stać na lepszą ofertę, ma pod górkę jeśli chodzi o pozyskanie pracowników. Jeśli pojawiłyby się jakieś mechanizmy wsparcia, ulg, to być może byłby szansa na zwiększenie tych pakietów benefitowych - dodał, nawiązując do propozycji, aby koszt transportu do miejsca pracy był w części finansowany przez pracodawcę.
***
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Mateusz Żydek z firmy badawczej Randstad Polska
Data emisji: 9.11.2024
Godzina emisji: 15.15
PR24/ka
Polecane
REKLAMA