120 lat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa w Łazienkach
- Marzeniem Wyspiańskiego było wystawienie "Nocy listopadowej" wraz z muzyką. Widać w tym inspirację operami Wagnera, ale dramat wystawiono pierwszy raz rok po jego śmierci, ale bez muzyki - mówiły w Polskim Radiu 24: Marianna Otmianowska - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Joanna Szumańska - kuratorka wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich", w audycji "Między sztukami".
2024-12-03, 23:00
Nowa wystawa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich", powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Wystawa przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Zaprezentowane zostaną m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji.
- Co roku z końcem listopada, przeszywa mnie dreszcz gdy jestem w Łazienkach Królewskich, bo mam zaszczyt być od lat zaprzyjaźniona z tym miejscem, jako urodzona warszawianka i od niedawna dyrektor tego miejsca, które ma wiele tajemnic. Taką tajemnicą jest więź pomiędzy Stanisławem Wyspiańskim, Łazienkami i Szkołą Podchorążych - mówiła Marianna Otmianowska.
Posłuchaj
REKLAMA
- Wyspiański przyjechał tylko raz do Warszawy, aby pokazać kartonowe projekty swoich witraży w Zachęcie. I wtedy wraz z przyjacielem, malarzem którego znał z Paryża, Antonim Szywalskim, udał się na krótką przechadzkę, do Łazienek Królewskich, zimową porą, były wtedy zasypane śniegiem i do tej letniej rezydencji dojechał saniami. A było to w nocy z 29 na 30 listopada. Zobaczył w nich przedsionek Hadesu i umieścił w swoim dramacie Teatr Letni na wyspie oraz Szkołę Podchorążych - powiedziała Joanna Szumańska.
W jej opinii Wyspiański jako "artysta totalny", przyjechał do stolicy dobrzy przygotowany, z wizją ogromnego teatru, którą zrealizował w dramacie "Noc listopadowa". A w nim 7 na 10 scen, rozgrywa się właśnie w Łazienkach. W powszechnej opinii widzów i krytyków dramat reżyserowany przez Andrzeja Wajdę, w wersji teatralnej, był najbliżej koncepcji samego autora tego dzieła.
- Ten dramat, to jest wręcz sztuka o Warszawie, gdzie pojawiają się antyczne bóstwa wraz z historycznymi postaciami z Powstania Listopadowego. To razem tworzy taką całość niezgłębioną i nieprzepracowaną, co powoli zaczynamy rozumieć widząc kolejne próby aktualizacji tego dramatu - powiedziała Joanna Szumańska.
REKLAMA
***
Audycja: Między sztukami
Prowadzący: Katarzyna Sanocka
Goście: Marianna Otmianowska - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Joanna Szumańska - kuratorka wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich"
Data emisji: 03.12.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24
Polecane
REKLAMA