Matura z nowego przedmiotu biznes i zarządzanie. MEN ustala formułę egzaminu

Resort edukacji potwierdza, że przedmiot biznes i zarządzanie staje się przedmiotem maturalnym. Uczniowie będą mogli zdawać z niego egzamin od 2027 r. Nad formułą pracuje obecnie Centralna Komisja Egzaminacyjna,

2024-12-05, 11:24

Matura z nowego przedmiotu biznes i zarządzanie. MEN ustala formułę egzaminu
Nowy przedmiot trafi na matury. Foto: shutterstock/Lukasz Calko

Przedmiot biznes i zarządzanie został wprowadzony do szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 r. i zastąpił przedmiot podstawy przedsiębiorczości. Już przy wprowadzaniu zmiany zadecydowano, by od roku szkolnego 2026/2027 uczniowie będą mogli zdawać biznes i zarzadzanie na maturze jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Teraz nad dodaniem nowego przedmiotu maturalnego pracuje CKE.

"Aktualnie CKE prowadzi prace nad formułą tego egzaminu we współpracy z czołowymi ośrodkami akademickimi w Polsce oraz nauczycielami tego przedmiotu" - przekazał serwis radiozet.pl, powołując się na MEN.

Realizacja "zgodnie z zapowiedziami"

Dodano, że utrzymanie planu matury z przedmiotu biznes i zarządzanie jest jedną z niewielu zmian zaproponowanych przez poprzedni resort edukacji, którą realizuje obecna władza.

Wydział Informacyjno-Prasowy MEN, potwierdzając dodanie przedmiotu na matury, przekazał, że pierwszy egzamin maturalny odbędzie się, zgodnie z zapowiedziami, w maju 2027 dla absolwentów liceum ogólnokształcącego, a rok później także dla absolwentów technikum.

REKLAMA

Informator maturalny w sierpniu

Wyjaśniono, że Centralna Komisja Egzaminacyjnego opublikuje informator o egzaminie maturalnym z tego przedmiotu zgodnie z przepisami, czyli na dwa lata przed egzaminem - w sierpniu 2025 r.

Przed wprowadzeniem przedmiotu, ministerstwo przeprowadziło szerokie konsultacje z udziałem młodzieży, wykładowców i praktyków. Uczestniczyło w nich ponad 2 tys. nauczycieli i ponad 1,2 tys. uczniów, rektorzy i wykładowcy uczelni wyższych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. Efektem konsultacji jest raport, w którym omówiono zagadnienia dotyczące kluczowych obszarów przedmiotu biznes i zarządzanie.

Jak wskazano, niezbędna jest praca z uczniami nad kompetencjami kooperacji, komunikacji, kreatywności i krytycznego myślenia, redukcja treści makroekonomicznych na rzecz tematyki finansów osobistych, zaangażowanie przedsiębiorców i praktyków biznesu w nauczaniu przedmiotu oraz metodyka case study - elementy podstawy programowej oparte na aktualnych, lokalnych analizach przypadków biznesowych.

Praca zespołowa na maturze

W toku konsultacji zadecydowano także, że matura z przedmiotu powinna mieć charakter projektowy, a jej częścią składową (30 proc.) powinien stanowić projekt zespołowy.

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami poprzedniego kierownictwa MEN, matura z biznesu i zarządzania miała składać się z kilku części. Pierwszą ma być test wiedzy z analizą kazusów przedsiębiorstw. Drugą częścią jest zrealizowanie i zaliczenie projektu zespołowego, w ramach którego maturzyści mieliby stworzyć np. mikroplan dla przedsiębiorstwa lub projekt na rzecz społeczności lokalnej.

Dyskutowano także, by część projektowa przeprowadzana była w ramach zajęć lekcyjnych, a nie w czasie dni egzaminacyjnych w ściśle określonym czasie.

Nie tylko matury

Zmiany w przedmiotach maturalnych to jeden z elementów reformy edukacji, jaka realizowana jest przez MEN. Do szkół w nowym wymiarze ma powrócić także przedmiot przyroda. Dotychczas nauczany jedynie w klasie czwartej, teraz może zastąpić cztery przedmioty - chemię, biologię, geografię i fizykę. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje uwzględnić zmianę w reformie w 2026 r.

Czytaj także:

pg/MEN/Radio ZET

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej