Reżim Asada upadł. "Czuł się zbyt pewnie"

- Wydawało się, że Asad po mistrzowsku przetrwał arabską wiosnę. To było tylko wrażenie. Opierał się cały czas na wsparciu innych kluczowych postaci reżimu, ostatecznie okazał się bardzo naiwny i zbyt pewny siebie, mówiąc wprost, głupi. Nie stworzył własnej siły, na której mógłby się oprzeć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu (Akademia Sztuki Wojennej).

2024-12-08, 10:45

Reżim Asada upadł. "Czuł się zbyt pewnie"
Syryjscy rebelianci na ulicach Homs. Syria, 8 grudnia 2024 r.Foto: PAP/EPA/BILAL ALHAMMOUD

Syryjscy rebelianci obalili reżim Baszara al-Asada. Prezydent, który rządził krajem od 24 lat, opuścił Damaszek. Miał wylecieć samolotem w nieznanym kierunku.

Dr Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, podkreślał, że rebelianci opanowali większą część kraju. - Jedyne, co jeszcze może się bronić to alawicki pas nadmorski, Tartus i Latakia. Chociaż pojawiły się zdjęcia, że tam też, w Tartus, Alawici zaczęli burzyć pomniki Asada. Dziś albo na dniach rozstrzygnie się kwestia czy ten pas nadmorski będzie stawiał opór, czy nie - zaznaczył i dodał, że pozostała część kraju jest już pod kontrolą rebeliantów.

- Asad czuł się pewny sobie, ponieważ miał z jednej strony bezwarunkowe wsparcie Iranu, który jest zdecydowanie największym przegranym jeżeli chodzi o tę sytuację, miał również wsparcie ze strony Hezbollahu i Rosji. Jeżeli chodzi o wsparcie dyplomatyczne, uregulował relacje z państwami arabskimi, zwłaszcza ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską, wrócił na łono ligi państw arabskich, mógł słusznie spodziewać się, że nie są one zainteresowane, poza Katarem, jego upadkiem - komentował ekspert.

Posłuchaj

Dr Witold Repetowicz o sytuacji w Syrii (Temat dnia) 12:58
+
Dodaj do playlisty

Premier Syrii Mohammad Ghazi al-Dżalali zapowiedział, że będzie współpracował z każdym przywódcą wybranym przez naród. Miał także rozmawiać z dowódcą rebeliantów Abu Muhamadem al-Dżaulanim o tym, jak zarządzać krajem w okresie przejściowym.

REKLAMA

Czytaj także:

Pod koniec listopada, po czterech latach pokoju, rebelianci rozpoczęli ofensywę przeciwko reżimowi w Damaszku. Syryjski rząd tracił kontrolę nad kolejnymi miastami i prowincjami. Rebelianci opanowali między innymi Aleppo i Hamę.

***

Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Wiesław Molak 
Gość: dr Witold Repetowicz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 8.10.2024
Godzina emisji: 9.33

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej