Wyjątkowe ogrody w Łazienkach Królewskich. "Dbamy, żeby zachować je dla przyszłych pokoleń"
- Ogród w Łazienkach zachowujemy tak, by był wzorcowym ogrodem historycznym, by architekci krajobrazu mogli się uczyć o historii ogrodów właśnie u nas, w Łazienkach - mówiła w Polskim Radiu 24 mgr inż. Beata Kańska, architekt krajobrazu, kierowniczka Działu Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
2024-12-08, 11:45
Dzisiejsze ogrody łazienkowskie mają powierzchnię 74,4 hektarów. Tworzą je ukształtowane w różnych latach, zróżnicowane pod względem stylistycznym trzy ogrody: XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Romantyczny i XX-wieczny Ogród Modernistyczny. Znajdują się w nich: XVIII- i XIX-wieczne budynki pałacowe i pawilony ogrodowe oraz wolnostojące rzeźby z XVIII, XIX i XX w.
Beata Kańska podkreślała wyjątkowość tego miejsca. - W Łazienkach Królewskich nie możemy sobie pozwolić na wszystko, dochodzą też inne aspekty - ochrony konserwatorskiej. To ogród zabytkowy, historyczny. Sztab ludzi, 250 osób w Łazienkach pracuje na to, żeby ten zabytek, założenie pałacowo-ogrodowe zachować dla przyszłych pokoleń w jak najlepszej formie - zaznaczyła.
Architektura krajobrazu jest nauką interdyscyplinarną. Aby planować piękne otoczenie trzeba uwzględnić wiele czynników i wykazywać się ponadprzeciętną kreatywnością. - Architekt krajobrazu musi mieć pewną wizję. Ogrodnik często ją wdraża, często też jest "lekarzem roślin", musi wiedzieć, co dolega danej roślinie, jakie środki zastosować by ją uleczyć, znać choroby i szkodniki roślin, jaka gleba jest potrzebna, by dana roślina dobrze rosła. Architekt krajobrazu wymyśla i tworzy, ogrodnik realizuje tę wizję - mówiła mgr inż. Beata Kańska.
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Ogrody sztuki
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Beata Kańska, mgr inż. architekt krajobrazu, główny specjalista ds. ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Data emisji: 8.12.2024
Godzina emisji: 8.30
REKLAMA