Turyści wybierają Dolny Śląsk. Co warto zobaczyć?

Dolny Śląsk to miejsce pełne atrakcji, które jest zaliczane do czołówki najchętniej odwiedzanych regionów przez turystów. Zamki, pałace, dwa parki narodowe, uzdrowiska, górskie kurorty, trasy narciarskie i szlaki rowerowe. To tylko niektóre ze skarbów województwa dolnośląskiego, którego stolicą jest jedno z najpiękniejszych miast w Polsce - Wrocław.

2024-12-24, 10:20

Turyści wybierają Dolny Śląsk. Co warto zobaczyć?
Wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim to jeden z największych i najładniej wkomponowany w otoczenie wiaduktów Dolnego Śląska. Jakie jeszcze atrakcje znajdują się w województwie dolnośląskim?. Foto: POT/mat. prom.

Dolny Śląsk przez cały rok oferuje świetne warunki do wypoczynku, turystyki biznesowej, wycieczek szkolnych i wyjazdów młodzieżowych oraz krótkich wypadów weekendowych.

Położone w południowo zachodniej części województwo dolnośląskie jest świetnie skomunikowane z całym krajem. Na przykład z Warszawy w Karkonosze albo na ziemię kłodzką dojedziemy w 5 godzin, z Poznania czy Katowic to tylko około 3 godzin. Do wszystkich głównych obszarów turystycznych dojedziemy też pociągiem.

Dolny Śląsk - tu czuć historię

Nigdzie w Polsce nie ma takiego nasycenia zabytkami, jak w województwie dolnośląskim, gdzie znajduje się aż 120 zamków i pałaców. Najpiękniejsze z nich to m.in. położony w przepięknej lokalizacji Zamek Książ oraz pełen sekretów Zamek Czocha. Wszystkie najpiękniejsze, udostępnione do zwiedzania zamki i pałace znaleźć można na stronie Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców.

Ślady historycznych wydarzeń prowadzą także głęboko pod ziemię, gdzie w przeszłości wydobywano złoto i gdzie do dziś podobno pozostaje w ukryciu złoty pociąg. Warto również zobaczyć Twierdzę Kłodzko, która odegrała ważną rolę w czasie obrony Śląska przed wojskami Napoleona. Szlak Tajemniczych Podziemi (www.szlakpodziemi.pl) to propozycja dla poszukiwaczy przygód i zagadek w podziemnych sztolniach i fortyfikacjach.

REKLAMA


Budowę Twierdzy Kłodzko rozpoczęto w 1557 roku. Przez długie lata pełniła ważną funkcję militarną Budowę Twierdzy Kłodzko rozpoczęto w 1557 roku. Przez długie lata pełniła ważną funkcję militarną

Parki narodowe i uzdrowiska

Województwo dolnośląskie to miejsce, które kochają turyści spragnieni wypoczynku na łonie natury. To tu znajduje się Karkonoski Park Narodowy, obejmujący najwyższą część gór Sudetów, a także Park Narodowy Gór Stołowych, który zaskakuje ilością form skalnych, szlaków rowerowych i ścieżek edukacyjnych. Jedną z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska jest też Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów.

W regionie usytuowanych jest kilkanaście uzdrowisk, w których wody zdrojowe wspomagają leczenie wielu dolegliwości, takich jak: reumatyzm, nerwobóle, choroby serca, skóry, układu krążenia czy choroby układu trawiennego. Główne ośrodki uzdrowiskowe to m.in. Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Cieplice Śląskie-Zdrój i Czerniawa-Zdrój.

Dolny Śląsk także zimą

Województwo dolnośląskie to idealne miejsce do zimowego wypoczynku. Można tu szusować, biegać, jeździć na nartach i snowboardzie. W regionie znajduje się wiele ośrodków narciarskich, które oferują zarówno trasy dla doświadczonych narciarzy, jak i przyjazne tereny dla początkujących. Szklarska Poręba, Zieleniec, Karpacz, Czarna Góra czy Świeradów-Zdrój, to jedne z popularniejszych kurortów. To również na Dolnym Śląsku znajduje się Śnieżka, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. 

REKLAMA

>>>Tu można znaleźć kompleksowe info o trasach zjazdowych i biegowych.


Wrocław - city break czy dłuższy urlop?

Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław - miasto często wybierane przez turystów na city break, jak i na dłuższe wyjazdy. Zobaczymy w nim wiele wyjątkowych miejsc - jeden z największych rynków miejskich w Europie, pełen zabytków Ostrów Tumski, barokową Aulę Leopoldyńską, Halę Stulecia, Panoramę Racławicką, a także słynne w całym kraju Zoo.

Artykuł sponsorowany


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej