Zabójstwo Ziętary. Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Gawronika

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. podżegania do zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Były senator Aleksander Gawronik został ostatecznie uniewinniony.

2024-12-19, 14:50

Zabójstwo Ziętary. Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Gawronika
Aleksander Gawronik został ostatecznie uniewinniony. Foto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

Aleksander Gawronik został ostatecznie uniewinniony

Były senator Aleksander Gawronik został już uniewinniony w lutym 2022 roku. Prokuratura twierdziła jednak, że Gawronik miał podżegać do zabójstwa Jarosława Ziętary. W styczniu 2024 roku poznański sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok I instancji

W związku z tym w maju prokuratura wniosła do Sądu Najwyższego o kasację. Ten wniosek został oddalony w czwartek. Warto przypomnieć, że w październiku 2022 roku uniewinnieni zostali również Mirosław R. ps. Ryba oraz Dariusz L. ps. Lala

To oni, zdaniem prokuratury, podając się za policjantów mieli skłonić Ziętarę, aby wsiadł do samochodu przypominającego radiowóz. Później dziennikarz miał zostać przekazany osobom, które go zamordowały i ukryły ciało. Obaj nie przyznali się do winy. 

Wyszedł do pracy, ale tam nie dotarł. Sprawa ciągnie się 32 lata

REKLAMA

Jarosław Ziętara był dziennikarzem "Gazety Poznańskiej". 1 września 1992 roku wyszedł ze swojego mieszkania przy ul. Kolejowej 49 w Poznaniu, ale do siedziby gazety nigdy nie dotarł. Tego dnia widziano go po raz ostatni. 

W 1999 roku został uznany za zmarłego. Pozwoliło to rodzinie na umieszczenie symbolicznej tablicy na bydgoskim cmentarzu. W tym samym roku śledztwo zostało umorzone, ponieważ nie odnaleziono ciała. 

Jarosław Ziętara urodził się w 1968 roku w Bydgoszczy. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę dziennikarską rozpoczął w akademickim radiu. Później współpracował "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", "Wprost" i z "Gazetą Poznańską".

Czytaj także:

Źródło: PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej