Po szczycie w Brukseli. "Próba rozegrania państw UE i rozbijania NATO jest w agendzie Rosji"

- Niezależnie, co będziemy chcieli zrealizować, z perspektywy Zachodu, mówiąc o kwestiach pomocy wojskowej, potencjalnym ustabilizowaniu sytuacji czy patrząc przyszłościowo na kwestię jej rozwiązania, będziemy musieli brać pod uwagę stronę rosyjską. A strona rosyjska bierze pod uwagę przede wszystkim relacje ze Stanami Zjednoczonymi rozgrywając oczywiście to w kontekście Europy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Defence24).

2024-12-19, 21:55

Po szczycie w Brukseli. "Próba rozegrania państw UE i rozbijania NATO jest w agendzie Rosji"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (L) oraz przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa (P) w Brukseli, Belgia, 19.12.2024. . Foto: PAP/Marcin Obara

Unia Europejska obiecuje Ukrainie dalszą pomoc i wspiera wysiłki na rzecz trwałego pokoju. Przywódcy 27 krajów napisali o tym we wnioskach ze szczytu, na którym spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który spotkał się z europejskimi przywódcami, powiedział, że europejskie gwarancje bezpieczeństwa nie wystarczą do zapewnienia pokoju Ukrainie. Dodał, że oczekuje takich gwarancji także od Stanów Zjednoczonych".

Dr Jacek Raubo zwracał uwagę, że Rosja zawsze starała się rozbić jedność państw Zachodu w kwestii ukraińskiej. - Rosyjska postawa wobec Europy polega przede wszystkim na rozróżnianiu poszczególnych aktorów i ich izolowaniu. Gdy dochodzi do wymuszania pewnych rozwiązań, także potencjalnie pokojowych, to patrzy się przede wszystkim na sytuację w Waszyngtonie - stwierdził. - Próba rozegrania poszczególnych państw Unii Europejskiej, rozbijania NATO jest w agendzie Federacji Rosyjskiej - mówił gość audycji.

Posłuchaj

Dr Jacek Raubo o ustaleniach szczytu UE ws. Ukrainy (Świat w powiększeniu) 13:47
+
Dodaj do playlisty

Premier Donald Tusk podkreślił, że na forum unijnym jest zgoda, że wojna na Ukrainie musi skończyć się możliwie szybko. Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli powiedział, że w kwestii zwiększenia pomocy jednomyślności jednak nie ma.

REKLAMA

Przywódcy rozmawiali też o możliwych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy. Tu jednak nie zapadły żadne wiążące decyzje. - Prawdziwym tematem rozmowy było przede wszystkim to, jak Ukraina chciałaby zdefiniować gwarancje bezpieczeństwa. Co miałoby się składać na gwarancje bezpieczeństwa - i co zrozumiałe - wszyscy czekają jednak na jakiś czytelny sygnał nowej administracji amerykańskiej - dodał.

Zobacz także:

***

AudycjaŚwiat w powiększeniu
ProwadzącyMagdalena Skajewska
Gość: dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Defence24)
Data emisji: 19.12.2024
Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej