Atak nożownika w chorwackiej szkole. 19-latek leczył się psychiatrycznie

19-letni nożownik, który zaatakował dzieci i nauczycielkę w jednej ze szkół podstawowych w Zagrzebiu, leczył się psychiatrycznie - przekazało chorwackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

2024-12-20, 16:35

Atak nożownika w chorwackiej szkole. 19-latek leczył się psychiatrycznie
Chorwacja, Zagrzeb. Do ataku na uczniów i nauczycielkę doszło w piątek. Foto: PAP/EPA/STRINGER

Chorwacja. Nożownik w szkole

Do dramatu doszło w piątek rano, w szkole podstawowej na osiedlu Preczko w Zagrzebiu. Uzbrojony w nóż młody mężczyzna zaatakował uczniów oraz nauczycielkę. Szkoła została ewakuowana, a publikowane w mediach społecznościowych nagrania pokazywały uciekające z niej dzieci. Zginęła 7-letnia dziewczynka. Pięć osób zostało rannych.

19-latek, który zaatakował uczniów i nauczycielkę, jest dawnym uczniem placówki. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović, napastnik leczył się psychiatrycznie. Minister dodał, że według obecnej wiedzy na temat zdarzenia, nożownik atakował w większości na korytarzu szkoły. Zaznaczył, że stan żadnej z pięciu rannych osób nie jest krytyczny.

Zaatakował dzieci i nauczycielkę nożem. "Znaleziono go zakrwawionego"

- Do szpitala trafił również napastnik, którego znaleziono zakrwawionego w pobliskim ośrodku zdrowia. Próbował popełnić samobójstwo - przekazał szef chorwackiego MSW.

REKLAMA

W rozmowie z portalem 24sata do dramatycznych wydarzeń odniosła się matka 19-latka. - Błagałam lekarzy, żeby nie wypuszczali go ze szpitala, bo jest niestabilny emocjonalnie i próbował się zabić - mówiła. - Lekarz go wypuścił, żebyśmy to my się nim zajmowali. Nie mogliśmy spać po nocach, robiliśmy wszystko, żeby to nasze dziecko uratować - powiedziała.

Ogłoszono dzień żałoby

Burmistrz chorwackiej stolicy Tomislav Tomaszević ogłosił sobotę dniem żałoby w Zagrzebiu. Premier Chorwacji Andrej Plenković napisał na platformie X.com, że jego rząd podejmie decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej w całym kraju.

Czytaj również:

Dwoje kandydatów w zaplanowanych na 29 grudnia wyborach prezydenckich - Niko Tokić Kartelo i Ivana Kekin - ogłosiło w piątek zawieszenie swoich kampanii.

REKLAMA

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Jeśli pojawiają się myśli samobójcze, natychmiastową pomoc uzyskamy pod jednym z bezpłatnych numerów pomocowych. Są to:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-702-222
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
  • Fundacja NAGLE SAMI, bezpłatny Telefon Wsparcia dla osób w żałobie: 800-108-108, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 20.00.
  • "Tumbolinia" Funduszu Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" dla dzieci i młodzieży w żałobie lub smutku: 800-111-123. Działa w poniedziałki i piątki w godz. 8.00-13.00 oraz wtorki-czwartki w godz. 12.00-18.00

Z kolei serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich, którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie. Jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, należy natychmiast zadzwonić na policję pod numerem 112 lub udać się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej.

Źródła: X.com/PAP/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej