Co z subwencją dla PiS? PKW "nie podjęła uchwały"

PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały ws. sprawozdania komitetu PiS. Sprawa musi wrócić na posiedzenie - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak.

2024-12-23, 12:24

Co z subwencją dla PiS? PKW "nie podjęła uchwały"
Co z subwencją dla PiS? PKW nie podjęła uchwały/Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Anita Walczewska/East News

Losy subwencji dla PiS. PKW wyznacza kolejny termin posiedzenia

Szef PKW zdradził jednak, że sprawozdaniem komitetu wyborczego PiS komisja zajmie się na posiedzeniu 30 grudnia br. Przypomnijmy, że jeszcze w sobotę członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz w TVN24 informował, że otrzymał wiadomość mailową w tej sprawie, dotyczącą zarządzenia przez szefa PKW przyjęcia do poniedziałku w trybie obiegowym kilku uchwał - w tym dotyczącej sprawozdania finansowego KW PiS.

Przyjęto "tryb obiegowy"

Przekazał, że Marciniak "zarządził tryb obiegowy przyjęcia uchwał do poniedziałku do godz. 12". Jak mówił, chodzi o "bodajże dziewięć" uchwał. Dodał, że wśród wypunktowanych w wiadomości "nieistotnych uchwał" znajduje się uchwała nr 7 o tytule "KW PiS po SN".

Czytaj także:

Członek PKW wyjaśnił, że pod tą nazwą kryje się załączona uchwała ws. sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r.  -Czyli (przewodniczący PKW - red.) chce żebyśmy podjęli tę uchwałę, którą odroczyliśmy do czasu uregulowania sprawy - dodał.

Na uwagę prowadzącego o tym, że Marciniak "tylnymi drzwiami wprowadza" tę uchwałę, Kalisz odpowiedział: "właśnie". - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku i nie mogę nad tym w ogóle głosować. Natomiast pan przewodniczący na mocy ustawy, jako przewodniczący nadzoruje i wykonuje uchwały. I w jaki sposób wykonuje naszą uchwałę z poniedziałku o odroczeniu, do czasu uregulowania sytuacji? - dopytywał Kalisz.

REKLAMA

Co z subwencją dla PiS?

Wcześniej PKW podjęła decyzję o odroczeniu obrad ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP" statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Izba ta uznała skargę PiS na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 r. Status Izby jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW.

Czytaj także:

Po decyzji PKW o odroczeniu obrad ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS w Polsce toczy się dyskusja o jej prawomocności. Zgodnie z Kodeksem wyborczym uznanie skargi przez SN obliguje PKW do przyjęcia sprawozdania komitetu wyborczego, natomiast status Izby, która podjęła tę decyzję, jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW. PiS w tej sprawie m.in. złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pięciu członków PKW, którzy głosowali za odroczeniem posiedzenia. Decyzję PKW skrytykował także prezydent.

Minister finansów Andrzej Domański, który odpowiada za wypłatę dotacji podmiotowych i subwencji dla partii politycznych, w czwartek powiedział, że "działa na bazie prawa i w jego granicach" a decyzje o wypłacie środków podejmuje w oparciu o uchwały PKW. "Ostatnia uchwała PKW, która stanowi instrukcję dla ministra, jest bardzo jednoznaczna i jest to uchwała z końca sierpnia" - dodał. 

REKLAMA

Źródła: PAP/TVN24/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej