Co z subwencją dla PiS? PKW "nie podjęła uchwały"
PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały ws. sprawozdania komitetu PiS. Sprawa musi wrócić na posiedzenie - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak.
2024-12-23, 12:24
Losy subwencji dla PiS. PKW wyznacza kolejny termin posiedzenia
Szef PKW zdradził jednak, że sprawozdaniem komitetu wyborczego PiS komisja zajmie się na posiedzeniu 30 grudnia br. Przypomnijmy, że jeszcze w sobotę członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz w TVN24 informował, że otrzymał wiadomość mailową w tej sprawie, dotyczącą zarządzenia przez szefa PKW przyjęcia do poniedziałku w trybie obiegowym kilku uchwał - w tym dotyczącej sprawozdania finansowego KW PiS.
Przyjęto "tryb obiegowy"
Przekazał, że Marciniak "zarządził tryb obiegowy przyjęcia uchwał do poniedziałku do godz. 12". Jak mówił, chodzi o "bodajże dziewięć" uchwał. Dodał, że wśród wypunktowanych w wiadomości "nieistotnych uchwał" znajduje się uchwała nr 7 o tytule "KW PiS po SN".
- Kwiatkowski o decyzji PKW: wiele partii poniosło konsekwencje, tylko PiS mówi o łamaniu demokracji
- Duda mówił o "postkomunistycznej hydrze". Rzeczniczka KO bez ogródek
Członek PKW wyjaśnił, że pod tą nazwą kryje się załączona uchwała ws. sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. -Czyli (przewodniczący PKW - red.) chce żebyśmy podjęli tę uchwałę, którą odroczyliśmy do czasu uregulowania sprawy - dodał.
Na uwagę prowadzącego o tym, że Marciniak "tylnymi drzwiami wprowadza" tę uchwałę, Kalisz odpowiedział: "właśnie". - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku i nie mogę nad tym w ogóle głosować. Natomiast pan przewodniczący na mocy ustawy, jako przewodniczący nadzoruje i wykonuje uchwały. I w jaki sposób wykonuje naszą uchwałę z poniedziałku o odroczeniu, do czasu uregulowania sytuacji? - dopytywał Kalisz.
REKLAMA
Co z subwencją dla PiS?
Wcześniej PKW podjęła decyzję o odroczeniu obrad ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP" statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Izba ta uznała skargę PiS na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 r. Status Izby jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW.
Po decyzji PKW o odroczeniu obrad ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS w Polsce toczy się dyskusja o jej prawomocności. Zgodnie z Kodeksem wyborczym uznanie skargi przez SN obliguje PKW do przyjęcia sprawozdania komitetu wyborczego, natomiast status Izby, która podjęła tę decyzję, jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW. PiS w tej sprawie m.in. złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pięciu członków PKW, którzy głosowali za odroczeniem posiedzenia. Decyzję PKW skrytykował także prezydent.
Minister finansów Andrzej Domański, który odpowiada za wypłatę dotacji podmiotowych i subwencji dla partii politycznych, w czwartek powiedział, że "działa na bazie prawa i w jego granicach" a decyzje o wypłacie środków podejmuje w oparciu o uchwały PKW. "Ostatnia uchwała PKW, która stanowi instrukcję dla ministra, jest bardzo jednoznaczna i jest to uchwała z końca sierpnia" - dodał.
REKLAMA
Źródła: PAP/TVN24/hjzrmb
REKLAMA