Wielkie święto w Stonehenge, przybyły tysiące ludzi. Wielowiekowa tradycja
W Stonehenge na południowym zachodzie Wielkiej Brytanii tysiące osób świętowało przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień roku na półkuli północnej. Tego dnia goście mogą dotykać neolitycznych głazów i spróbować poczuć ich tajemniczą moc.
2024-12-21, 21:16
Dotyk kamieni Stonehenge
Około 4500 zebranych - w strojach druidów i folklorystycznych, szamanów i pogan - oraz inni zainteresowani zgodnie z wielowiekową tradycją zjawiło się w tym kompleksie neolitycznym w sobotę mimo mglistej pogody.
Z okazji przesilenia zimowego gościom wyjątkowo pozwolono dotykać kamieni Stonehenge.
- Stonehenge zostało zbudowane tak, by (jego oś) stała zgodnie z kierunkiem wschodu Słońca podczas przesileń – powiedziała agencji AFP Heather Sebira z organizacji English Heritage, która zarządza kompleksem.
Moment odnowy i odrodzenia
Według niej przesilenie zimowe było ważniejsze od letniego. Dla chłopów mieszkających w pobliżu symbolizowało ono początek nowego roku i wydłużania się dnia, czemu towarzyszyło wielkie święto.
- To moment odnowy, odrodzenia, wchodzimy w nowy rok, a jednocześnie rozmyślamy nad tym, co się wydarzyło w roku minionym – powiedział AFP 31-letni Chris Smith, który po raz pierwszy świętował przesilenie zimowe w tym miejscu.
- "Arabskie Stonehenge" sprzed 2 tysięcy lat. Niezwykłe odkrycie w Omanie
- Aktywiści Just Stop Oil zaatakowali Stonehenge. Mamy nagranie
Według English Heritage blisko 100 tys. osób z całego świata oglądało w sobotę obchody w Stonehenge online w czasie rzeczywistym.
Nierozwikłana zagadka kamieni
Liczące blisko 5 tys. lat Stonehenge wciąż kryje w sobie wiele sekretów. Latem tego roku opublikowano wyniki badania, z którego wynika, że 6-tonowy blok kamienny znajdujący się w środku kompleksu został sprowadzony z odległego o 750 km miejsca w północno-wschodniej Szkocji.
Źródło: PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA