Niespokojnie w Gruzji. Raport OBWE "zacementuje stanowiska"

Gruzja pogrąża się w coraz poważniejszym kryzysie politycznym i społecznym - uważa Kacper Ochman z portalu Kierunek Kaukaz. Jego zdaniem raport OBWE, który wskazuje, że październikowe wybory parlamentarne w Gruzji odbyły się z naruszeniem zasad demokracji, tylko "zacementuje stanowiska obydwu stron sporu".

2024-12-21, 14:00

Niespokojnie w Gruzji. Raport OBWE "zacementuje stanowiska"
Tysiące Gruzinów żąda nowych wyborów parlamentarnych i wznowienia procesu eurointegracji. Foto: PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Październikowe wybory parlamentarne w Gruzji odbyły się z naruszeniem zasad demokracji. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, działające przy OBWE. Autorzy raportu podkreślają, że ich mandat nie przewiduje uznania bądź nie uznaniu wyborów. Od 23 dni Gruzini wychodzą na ulice żądając nowych wyborów parlamentarnych.


Posłuchaj

Kacper Ochman o sytuacji w Gruzji (Świat 24) 16:31
+
Dodaj do playlisty

 

W raporcie obserwatorzy wskazali na szkodliwe dla demokratyczności wyboru działanie ustaw ograniczających prawa organizacji pozarządowych i niezależnych mediów. Zwrócili też uwagę, że wiele osób mogło czuć się zagrożone represjami. Wspomnieli o nierównym dostępie do mediów partii rządzącej i opozycji oraz o różnicach w środkach przeznaczonych na kampanię wyborczą.

Każda ze stron "wyciągnie" z raportu coś dla siebie

- Każda ze stron sporu politycznego w Gruzji odbiera ten raport na swój sposób. Rządzący podkreślają, że raport wskazuje np. na duży wybór kandydatów. Natomiast opozycja zwraca uwagę przede wszystkim na te negatywne elementy, czyli właśnie kupowanie głosów, bardzo polaryzującą kampanię wyborczą, angażowanie aparatu administracyjnego i urzędniczego itd. - powiedział Kacper Ochman. Jego zdaniem "ten raport tylko utwierdzi i zacementuje stanowiska obydwu stron politycznego kursu".

Gość Polskiego Radia 24 powiedział też, że obecnie rządzący z w Gruzji nie uważają, że sprowadzili kraj z europejskiej ścieżki.  - Oni tylko uważają, że ten proces akcesyjny, który teraz ma miejsce, on powinien być prowadzony w nieco inny sposób, na innych warunkach, w innej atmosferze międzynarodowej - ocenił.

REKLAMA

Jak dodał opozycja myśli jednak zupełnie przeciwnie, wskazując, że to, co robi teraz rządzące ugrupowanie, "to jest właśnie oddalanie Gruzji od tej ścieżki integracji euroatlantyckiej, pogarszanie relacji z Unią Europejską i utrudnianie jej pogłębienia tej akcesji". Zdaniem eksperta ta sytuacja nie zmieni się w Gruzji szybko.

***

AudycjaŚwiat 24
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: Kacper Ochman, kierunekkaukaz.pl 
Data emisji: 21.12.2024
Godzina emisji: 13.06

Źródło: Polskie Radio 24/paw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej