Wybuch w kamienicy w Cieszynie. Dramatyczna akcja ratunkowa
Na miejsce dotarł ciężki sprzęt, który pomógł strażakom usunąć dużą belkę, zagrażającą pracującym na gruzowisku ratownikom. Działają też tam ekipy z psami, ale jak na razie nie wskazały one dokładnych miejsc, w których mogą się znajdować dwie poszukiwane osoby.
2024-12-29, 22:00
Wybuch w centrum Cieszyna. Strażacy przeszukują ruiny zabytkowej kamienicy
Strażacy w nocy będą kontynuować akcję z wykorzystaniem m.in. kamer termowizyjnych. Komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski przekazał, że strażacy niebawem dostaną się pod strop, gdzie "znajdowało się pomieszczenie, w którym może znajdować się jedna z poszukiwanych osób".
Posłuchaj
W kamienicy było zameldowanych 11 osób, w chwili wybuchu - jak ustaliła policja - przebywały w niej trzy osoby. Jedna ewakuowała się z budynku o własnych siłach, dwie uznaje się za zaginione. Mowa o 46-latku i 78-letniej kobiecie. Policja namierzyła telefon poszukiwanego.
Świadek: wybuch był straszny, wszystko się trzęsło
Jedna z mieszkanek kamienicy, kilkadziesiąt minut przed wybuchem wyszła do pracy. Z sąsiednich budynków, na które przeniósł się ogień, ewakuowano 21 osób. Trzy wymagały pomocy, dwie z nich z lekkimi obrażeniami trafiły do szpitala - zostały już wypisane. - Po godzinie 4 słyszałam straszny wybuch, wszystko się trzęsło. Pół godziny później nie było już kamienicy, wszystko zostało zniszczone - relacjonował pani Karolina, która mieszka naprzeciwko zawalonej kamienicy.
REKLAMA
Posłuchaj
Niektórzy, jak córka jednego z mieszkańców Cieszyna, ewakuowali się sami. - Zdołała uciec. Sąsiad, dość energiczny mężczyzna, jej pomógł - relacjonował pan Waldemar Kazimierczak. - Córka po wybuchu stała na mrozie. Ludzie ją okryli kocem, ale stała dalej. Jest teraz u mnie w domu. Psychicznie czuje się źle - dodał.
Poszkodowani w wybuchu dostali od miasta jedzenie, napoje i ubrania. Część z nich znalazła już schronienie w miejscowym schronisku młodzieżowym, a część u rodzin. Cieszyn przygotowuje lokale zastępcze dla wszystkich potrzebujących.
Tragedia w Cieszynie. Władze odwołały imprezę sylwestrową
W związku z katastrofą nie odbędzie się zabawa sylwestrowa na cieszyńskim rynku - poinformował w niedzielę wieczorem cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy", organizator wydarzenia. Decyzję podjęła burmistrz Gabriela Staszkiewicz.
REKLAMA
- Ze względu na poranne, tragiczne wydarzenia przy ul. Głębokiej, decyzją burmistrz Cieszyna nie odbędzie się planowana zabawa sylwestrowa na rynku. Jesteśmy przekonani, że wspólne świętowanie nie jest tym, o czym w tej chwili powinniśmy myśleć, a organizowanie hucznej imprezy w centrum miasta byłoby zdecydowanie nie na miejscu w zaistniałych okolicznościach - powiedział dyrektor cieszyńskiego Ośrodka Kultury "Dom Narodowy" Adam Cieślar.
Inspektorzy oceniają stan sąsiednich budynków
Stan budynków sprawdzają teraz inspektorzy budowlani. - Kamienica, która jest powyżej tej, która runęła, jest bezpieczna - powiedziała burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. - Mieszkańcy będą mogli tam wrócić. Oczywiście, teraz są wybite szyby i trzeba je wprawić. Kamienica poniżej ma ogromną wyrwę w ścianie szczytowej. Mieszkańcy prawdopodobnie nie będą mogli do niej wrócić. W tej chwili nie wiemy jeszcze, ile to jest osób - dodała.
Pożar w kamienicy w Cieszynie. Na miejscu pracują prokuratorzy
Według wstępnych ustaleń strażaków, przyczyną wybuchu i pożaru w kamienicy przy ulicy Głębokiej 32 był wybuch gazu. W ocenie mundurowych, doszło do niego najprawdopodobniej na ostatniej kondygnacji budynku. Sprawę wyjaśniają także śląscy prokuratorzy. - Czekamy aż zakończy się akcja ratownicza - powiedział rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej, prok. Paweł Nikiel. - Jesteśmy przed wszczęciem postępowania w sprawie. Najprawdopodobniej będzie ono wszczęte w kierunku spowodowania katastrofy zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób - dodał.
REKLAMA
Zawalona kamienica na cieszyńskiej starówce. To jeden z najstarszych budynków w mieście
W niedzielę nad ranem runęła trzypiętrowa kamienica przy ulicy Głębokiej w centrum Cieszyna. To jeden z najstarszych budynków miasta, datowany na XVIII wiek. Były w nim trzy mieszkania. Kamienica była w zarządzie komunalnego Zakładu Budynków Miejskich. Była podpięta do miejskiej sieci ciepłowniczej, jednak w budynku była instalacja gazowa służąca zasilaniu kuchenek.
Czytaj także:
- Wybuch gazu w domu jednorodzinnym. W akcji śmigłowiec LPR
- Eksplozja w Niżnym Tagile w Rosji. Zawalił się cały pion bloku
Ul. Głęboka, przy której doszło do zdarzenia, liczy około 400 m i przebiega od głównego placu miasta w bezpośrednie pobliże mostu granicznego z Czechami. Wzdłuż niej po obu stronach stoją przylegające do siebie kamienice.
Źródła: Polskie Radio/PAP/PolskieRadio24.pl/mbl, łl
REKLAMA
REKLAMA