600 plus na dentystę już od 3 stycznia. Jak naprawić zęby za darmo?
Od 3 stycznia 2025 roku będzie można otrzymać tzw. 600 plus na usługi dentystyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. To duża zmiana w zakresie świadczeń stomatologicznych. Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na leczenie zębów?
2025-01-07, 09:25
Pantomogram za darmo? Duża zmiana w NFZ
Od nowego roku - w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia - każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, będzie mógł liczyć na świadczenie 600 plus na dentystę. To ogromne ułatwienie dla wielu pacjentów, bowiem usługi dentystyczne w Polsce zdecydowanie nie należą do tanich. O jaką usługę dokładnie chodzi? Szczegóły w sprawie podał m.in. portal Infor.pl. Do szeregu świadczeń stomatologicznych na NFZ dołączono bowiem "możliwość wykonania zdjęć pantomograficznych u pacjentów dorosłych leczonych endodontycznie i protetycznie".
"Zdjęcie będzie można wykonać raz na pięć lat, a świadczenie będzie obejmowało jego wykonanie wraz z przygotowaniem opisu oraz wprowadzeniem go do dokumentacji medycznej pacjenta. Aby skorzystać z tej usługi niezbędne będzie skierowanie wystawione przez lekarza dentystę posiadającego specjalizację lub lekarza dentystę w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. W skierowaniu lekarz będzie zobowiązany uzasadnić konieczność wykonania badania" - czytamy w serwisie.
Średnio wykonanie pantomogramu kosztuje niecałe 80 złotych, ale w zależności od gabinetu - szczególnie w prywatnych placówkach - cena tej usługi może sięgać nawet 200 złotych. Do tego trzeba doliczyć różne usługi profilaktyczne na rynku prywatnym, np. skaling. Według wyliczeń portalu Infor.pl, uwzględniając je oraz koszt wykonania pantomogramu prywatnie, wyjdzie nam oszczędność rzędu ok. 600 złotych.
- "To przekierowanie uwagi". Samorząd lekarski reaguje na słowa Leszczyny
- PiS złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministry zdrowia
"Oznacza to, że w związku z wprowadzoną zmianą zwiększają się możliwości wykorzystania przez ubezpieczonych pieniędzy wpłaconych w ramach składki zdrowotnej. Jeśli zsumujemy wartość usług na rynku prywatnych i uwzględnimy opiekę profilaktyczną, w tym skaling oraz koszt wykonania pantomogramu, okaże się, że w 2025 roku każdy kto opłaca składkę zdrowotną będzie mógł w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ uniknąć wypływu z domowego budżetu średnio 610 złotych (stąd 600 plus na dentystę) korzystając trzy razy w roku z możliwości wykonania przeglądu jamy ustnej (od 80 do 100 zł), wykonując raz w roku skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego (od 150 do 250 zł) oraz korzystając z możliwości wykonania pantomogramu (od 80 do 200 zł) - dowiadujemy się.
REKLAMA
600 plus na dentystę już od 3 stycznia 2025 r.
Panoramiczne zdjęcie uzębienia, kości szczęki, żuchwy, stawu skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych na NFZ będzie można wykonać raz na pięć lat. Refundowane świadczenie obejmuje nie tylko wykonanie samego pantomogramu, ale też wykonanie opisu zdjęcia wprowadzeniem go do dokumentacji medycznej pacjenta.
Co musimy zrobić, aby przysługiwał nam pantomogram na NFZ? Niezbędne jest skierowanie, wystawione przez lekarza dentystę, który ma specjalizację lub jest w trakcie jej pozyskiwania. W skierowaniu musi być uzasadnienie konieczności wykonania badania.
Pantomogram u dzieci i młodzieży bez zmian
Infor.pl podkreśla, że zmianie nie ulegają natomiast zasady wykonywania pantomogramu u dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od pięciu do osiemnastu lat. Takie świadczenie w ich przypadku zrealizować można raz na trzy lata. Co ważne, może być ono łączone ze świadczeniami gwarantowanymi z zakresu leczenia stomatologicznego. Chodzi o konkretne przypadki, takie jak: "podejrzenie nieprawidłowości rozwojowych zębów, zmiany chorobowe w obrębie kości szczęki i żuchwy, występowanie zapalenia przyzębia i diagnostykę ognisk infekcji zębo- i niezębopochodnych" - wymienia portal.
Źródła: Infor.pl/Forsal.pl/hjzrmb
REKLAMA
REKLAMA