Czas wolny. Kto i dlaczego ma go najmniej?

Jak właściwie możemy zdefiniować czas wolny? Co konkretnie kryje się pod tym pojęciem i jakie grupy zawodowe mają go więcej, a jakie mniej? Czy powinniśmy pracować krócej, a może dłużej? Między innymi odpowiedzi na te pytania szukali w audycji "Pomówmy o tym" prof. Małgorzata Orłowska i Paweł Wojewódka.

2025-01-06, 22:00

Czas wolny. Kto i dlaczego ma go najmniej?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Kwestia wolnego czasu powiązana jest z rozwojem cywilizacyjnym. Od zarania dziejów człowiek żyje w czasie cyklicznym związanym z dobowym cyklem dnia i nocy, powtarzającymi się porami roku, czy świętami i rytuałami. W starożytności czas wolny utożsamiano z zajęciami godnymi wolnych obywateli, z polityką, dysputami, filozofią, sztuką itp.

Posłuchaj

Prof. Małgorzata Orłowska gościnią Polskiego Radia 24 (Pomówmy o tym) 22:15
+
Dodaj do playlisty

- Czas wolny jest wytworem społeczeństw industrialnych. On się pojawił wraz z rewolucją techniczną, bo przedtem czas wolny i czas pracy były przeplecione. Nie było oddzielania sacrum od profanum. Do dnia dzisiejszego możemy to zobaczyć, kiedy ktoś prowadzi np. gospodarstwo rolne i nie ma tam czasu wolnego - powiedziała prof. Małgorzata Orłowska. 

Rozmówczyni Pawła Wojewódki przyznała, że potrzebna jest nam debata publiczna na temat czasu wolnego i dni wolnych od pracy, bo nie wszystkie grupy zawodowe mają tyle samo czasu wolnego. - Powinniśmy ustalić, jakie grupy społeczne, jakie sfery życia publicznego powinny być stale aktywne - stwierdziła prof. Orłowska. Jej zdaniem, warto też zastanowić się nad kryteriami dodatkowego wynagrodzenia dla tych ludzi, którzy pracują w dni powszechnie uznawane za wolne, np. w niedzielę.

***

REKLAMA

Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: prof. Małgorzata Orłowska (pedagog, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej)
Data emisji: 6.01.2025
Godzina emisji: 21.06

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej