Co z ustawą wiatrakową? Wiceminister klimatu i środowiska: za chwilę będzie w Sejmie

2025-01-08, 07:18

Wiceministra klimatu i środowiska zapowiedziała w Polskim Radiu 24, że ustawa wiatrakowa jest gotowa. - Zakończone zostały konsultacje społeczne i międzyresortowe. Zespół, który pracuje nad ustawą, nakłada ostatnie zmiany i poprawki - mówiła Urszula Zielińska. 

Projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m, jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i najpewniej w czwartek trafi na agendę posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.


Posłuchaj

Urszula Zielińska gościem Rocha Kowalskiego (24 pytania - Rozmowa poranka) 17:43
+
Dodaj do playlisty

 

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że wcześniejszy projekt ustawy wiatrakowej był poselski. - Naszym celem było przywrócenie porządnego procesu legislacyjnego. Tamten przykład pokazał, że nawet przy najlepszych chęciach nie można robić wszystkiego na raz i za szybko. Ludzie wzięci z zaskoczenia mogą się z tym nie zgodzić, nie zrozumieć projektu. To było złe podejście, wyciągnęliśmy z tego lekcje. Zakończone zostały konsultacje społeczne i międzyresortowe. Zespół, który pracuje nad ustawą, nakłada ostatnie zmiany i poprawki. Projekt za chwilę będzie w Sejmie, proszę o chwile cierpliwości - powiedziała Urszula Zielińska. 

Bezpieczeństwo, przyspieszenie, obietnice 

- W międzyczasie wprowadziliśmy ustawę o bezpieczeństwie klimatycznym, adaptacja miast na zmianę klimatu. Uruchomiliśmy rekordowy budżet na zabezpieczenie małych i średnich miast. Chodzi o 11 mld złotych na zabezpieczenia infrastrukturalne przeciwko suszy i powodzi. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne, odporność na wszystko to, co dzieje się wokół nas. Stworzyliśmy ramy do rozwoju wodoru w Polsce. Mam nadzieję, że od sierpnia, gdy będzie prezydent, który chce współpracować z rządem, znacznie przyspieszymy i dowieziemy wszystkie obietnice - dodała Zielińska. 

REKLAMA

Kontrowersje w poprzedniej wersji ustawy wzbudzała przede wszystkim proponowana odległość wiatraków od zabudowań, parków narodowych czy dróg. Obecnie przede wszystkim resort rolnictwa nie zgadza się na odległość turbin wiatrowych od zabudowań na poziomie mniejszym niż 700 metrów. 25 września w Rządowy Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy liberalizujący zasady tworzenia elektrowni wiatrowych. W noweli zapisano wówczas minimalną odległość od zabudowań mieszkalnych oraz obszarów Natura 2000 na poziomie 500 metrów oraz od parków narodowych na poziomie 1500 metrów.    


***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Urszula Zielińska 
Data emisji: 8.01.25
Godzina: 7.33

PR24/jt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej