Zgubione miny przeciwczołgowe, są zarzuty dla żołnierzy. W tle dymisja w wojsku

Do pięciu lat więzienia grozi żołnierzom, którzy w zeszłym roku doprowadzili do tego, że skrzynie pełne min przeciwczołgowych jeździły po Polsce pociągiem - powiedział Polskiemu Radiu prok. Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Sprawa czasowego zaginięcia wybuchowego transportu jest powodem dymisji na szczytach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - przyznał w piątek szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

2025-01-10, 15:25

Zgubione miny przeciwczołgowe, są zarzuty dla żołnierzy. W tle dymisja w wojsku
Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie czasowo zagubionych min, sprawa których była przyczyną dymisji na szczytach Wojska Polskiego. Foto: PAP/Jerzy Paszkowski

Zaginięcie min przyczyną dymisji generała. Media: ukrywał prawdę

Czwartkowe odwołanie gen. Artura Kępczyńskiego ze stanowiska szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych było związana ze sprawą zaginionych min przeciwczołgowych, które w zeszłym roku jeździły pociągiem po Polsce - poinformował w rozmowie z RMF FM szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Latem ubiegłego roku, w trakcie rozładunku pociągu z wojskowym sprzętem pod Szczecinem, żołnierze nie wyładowali całości transportu. W pociągu pozostawiono miny przeciwczołgowe, które ostatecznie odnaleziono w magazynie IKEA - informowały WP i Onet.pl. Według WP gen. Kępczyński ukrywał przez pewien czas informacje o minach przed swoimi przełożonymi.

Prokuratura bada sprawę zaginionych min przeciwczołgowych

Sprawa zaginięcia min jest od sierpnia ub.r. przedmiotem śledztwa Działu ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Szczecin-Niebuszewo - przekazał w piątek Polskiemu Radiu prokurator Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.  Cztery osoby usłyszały zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych. Wszystkie zostały przesłuchane przez prokuratora, jednak żadna z nich nie przyznała się do winy.

Posłuchaj

Prok. Łukasz Wawrzyniak: śledztwo w sprawie zagubienia na pewien czas min przeciwczołgowych, od sierpnia prowadzi Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

W przypadku niedopełnienia obowiązków służbowych przez żołnierza, kodeks karny przewiduje maksymalną karę pięciu lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Kilka skrzyń min przeciwczołgowych. Wybuchowy ładunek jeździł po Polsce w pociągu

Sprawa dotyczy łącznie 240 min znajdujących się w kilku skrzyniach, z których wszystkie odnaleziono wkrótce po zagubieniu. Jednostka wojskowa w Hajnówce zamówiła transport kolejowy PKP Cargo, żeby przewieźć m.in. miny do składu materiałowego znajdującego się niedaleko zachodniopomorskiego Goleniowa.  

Jednak w trakcie rozładunku pociągu ze sprzętem wojskowym pod Szczecinem żołnierze nie wyładowali całości transportu - podały w czwartek Wirtualna Polska i Onet. Pozostawione w pociągu miny przeciwczołgowe odnalazły się potem w magazynie IKEI.

Dymisja na szczytach Inspektoratu Wsparcia SZ

Gen. Kępczyński od 2020 r. był Zastępcą Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - Szefem Logistyki. Od kwietnia 2021 r. czasowo pełnił obowiązki Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ, a szefem tego Inspektoratu został 2 listopada 2021 r.

Czytaj także: 

Do zadań Inspektoratu Wsparcia SZ należy m.in organizowanie i kierowanie systemem wsparcia logistycznego Sił Zbrojnych, w tym zabezpieczenie logistyczne polskich żołnierzy przebywających poza granicami państwa, a także współpraca z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa. Inspektorat pełni też zadania związane z udziałem wojska w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

REKLAMA


Źródła: PAP/Polskie Radio/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej