Przełom w sprawie ekshumacji na Wołyniu. Tusk: jest decyzja
Podjęto decyzję o pierwszych ekshumacjach ofiar rzezi wołyńskiej - poinformował za pośrednictwem platformy X premier Donald Tusk.
2025-01-10, 15:49
Historyczna decyzja ws. ekshumacji na Wołyniu
"Wreszcie przełom. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - poinformował szef polskiego rządu.
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku premier Donald Tusk wizytował we Lwowie. Spotkał się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a rozmowy dotyczyły m.in. właśnie kwestii ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. - Bardzo mi zależy na tym i proszę mi uwierzyć, na tym zależy także moim rodakom, żeby zdolność i Ukraińców i Polaków do rozwiązywania trudnych problemów tych historycznych stała się znakiem firmowym obu naszych państw i narodów - mówił wówczas polski premier.
Do tej kwestii odniósł się wtedy również prezydent Zełenski. Podkreślał, że historia wywołuje emocje, jednak najważniejsze jest zrozumienie priorytetów zarówno Polski jak i Ukrainy. - Powinniśmy myśleć o przyszłości i przetrwać. Uważam, że właśnie jedność Ukrainy i Polski nam to umożliwi - ocenił.
Spór o ekshumację
W 2017 roku ukraiński IPN wprowadził zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Stało się to po tym, jak w Hruszowicach zdemontowano pomnik UPA. Od tamtej pory między Warszawą a Kijowem trwał spór.
REKLAMA
Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. W latach 1943-45 dopuściła się ona ludobójczej czystki etnicznej na ok. 100 tysiącach polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.
Dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa. Z kolei dla Ukraińców, był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRS), a nie antypolskie.
- Sprawa ekshumacji. Ukraina o wskazaniu listy miejsc do poszukiwań: nie ma odpowiedzi
- Ekshumacje na Wołyniu. Michał Kamiński: bez tego nie można wchodzić do UE
- "Kijów powinien zrobić pierwszy krok". Ukraińskie media o sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej
Źródła: Polskie Radio/X/egz
REKLAMA
REKLAMA