Białoruś kopie umocnienia przy granicy. Wszystko ujawniły zdjęcia satelitarne
Kilka kilometrów od granicy z Litwą Białoruś tworzy kolejne fortyfikacje. Reżim prawdopodobnie buduje tzw. węzeł oporu. Do nowych zdjęć z satelity dotarło Radio Swoboda. Podobne umocnienia zbudowano wcześniej przy polskiej granicy koło Kobrynia - jest tam bunkier - zakopany wagon. W obwodzie homelskim umieszczono zaś tzw. zęby smoka. Przeznaczenie nowych "linii obrony" budzi wiele pytań.
2025-01-17, 17:25
Białoruś. Co widać z satelity? I gdzie to się pojawiło?
Radio Swoboda dotarło do zdjęć satelitarnych nowych obiektów. Fotografie są z zeszłego miesiąca, zostały wykonane przez Planet Labs 14 grudnia 2024 r. Co na nich widać? W obwodzie grodzieńskim po obu stronach drogi R42 prowadzącej do granicy budowane są okopy. Umocnienia są m.in. na skraju poligonu wojskowego Hoża. Wśród nowych umocnień jest rów o długości 340 m. Okopy dzieli 6 km od granicy z Litwą i od przejścia granicznego Przywałka-Rajgród.
Bardzo dziwna struktura. Po co powstała?
Po wschodniej stronie drogi prowadzącej do przejścia granicznego Przywałka pod koniec listopada 2024 roku wojsko wykopało ogromny rów o długości 340 metrów i szerokości od 5 do 7 metrów. "Nigdy takiego nie widziałem. Czysto teoretycznie można je wykorzystać do ochrony. Na przykład może być to rów przeciwpancerny" - zauważył ekspert wojskowy Michaił Żyrachow, pytany przez Radio Swoboda o ten twór.
REKLAMA
Na zachód od drogi do przejścia granicznego wykopano okopy dla piechoty o długości prawie 200 metrów. Ale na tym odcinku nie widać ciągłego długiego rowu - widać pojedyncze fortyfikacje i doły. Ekspert Konrad Mużyka powiedział Radiu Swoboda, że białoruskie dowództwo wojskowe zapowiedziało budowę struktur obronnych w pobliżu granicy Polski i Litwy. I takie struktury wpisują się w te plany. Więc białoruskie wojska przygotowują się w ten sposób do ewentualnej przyszłej wojny.
Na terenie puszczy
Co bulwersujące, umocnienia znajdują się na terenie narodowego rezerwatu krajobrazowego Puszcza Grodzieńska - pisze Radio Swoboda. Prawdopodobnie są nadal w budowie. Radio Swoboda twierdzi, że kopanie tam okopów miało miejsce już w latach 2022-2023. Wcześniej na tym obszarze miał miejsce pożar, a tereny te oczyszczono potem z drzew.
Radio Swoboda zamieszcza inne komentarze ekspertów do spraw wojskowości w sprawie nowych umocnień. Niektórzy wskazują, że jednym z możliwych przeznaczeń wydaje się szkolenie, albo "obrona" terenu od strony Litwy.
REKLAMA
Portal monitorujący aktywność wojskową na Białorusi, Białoruski Hajun, w grudniu pisał o tajnej wizycie białoruskich wojskowych i urzędników w obwodzie briańskim, gdzie zapoznali się z rosyjskimi doświadczeniami w zakresie budowy umocnionych obszarów. A w styczniu szef głównego wydziału szkolenia bojowego Sił Zbrojnych Białorusi zapowiadał utworzenie nowego umocnienia w obwodzie grodzieńskim.
Gdzie jeszcze są takie "dziwne" umocnienia na Białorusi?
Podobne umocnienia zostały wcześniej utworzone w obwodach homelskim i brzeskim na Białorusi. Tożsame obiekty zostały zbudowane też w okolicy Kobrynia przy granicy z Polską oraz w pobliżu Homla na granicy z Ukrainą.
20 km od granicy z Ukrainą i 10 km od Homla, w pobliżu wsi Kalinina, jest m.in. linia z przeciwpancernymi "zębami smoka". Radio Swoboda pokazywała zdjęcia satelitarne tych umocnień w maju 2023 roku. Dziennikarze zauważyli wtedy, że takie zęby stworzono też na okupowanych terytoriach Ukrainy, a także w przygranicznych regionach Rosji.
Białoruski Hajun pisał wtedy, że produkcją "zębów smoka" zajmuje się sześć białoruskich firm, które dostarczały je także do Rosji. Są to żelbetowe piramidki o kwadratowej podstawie.
REKLAMA
Z kolei koło Kobrynia w obwodzie brzeskim umocnienia osobiście wizytował 6 października 2023 roku Alaksandr Łukaszenka. Zapowiadał wtedy, że Białoruś będzie miała więcej linii obrony i węzłów oporu. Na miejscu oglądał m.in. zasypany wagon kolejowy, z którego stworzono wentylowany bunkier.
Natomiast tzw. "linia Chrenina" w pobliżu Żabinki (obwód brzeski), 28 km od polskiej granicy, jest regularnie wykorzystywana przez wojsko podczas ćwiczeń - zauważa Białoruski Hajun. Oprócz umocnień, znajduje się tam "baza dydaktyczno-materiałowa". W czerwcu 2023 roku pisano, że i tam planuje się wykorzystanie zębów smoka.
Źródła: Radio Swoboda/ Białoruski Hajun/IAR/inne/agkm
Grafika: okopy koło Żabinki w czerwcu 2023 roku (MotolkoHelp)
REKLAMA
***
Wideo: wizyta Łukaszenki w Kobryniu w obwodzie brzeskim (październik 2023 roku)
REKLAMA