Sen jest kluczowy dla zdrowia. "To czas regeneracji mózgu"
- To, że spędzamy we śnie aż jedną trzecią naszego życia, to koszt ewolucji układu nerwowego. Sen jest niezbędny do regeneracji organizmu, naprawy mózgu i utrwalenia nauki w pamięci. Ale mitem jest spanie minimum 8 godzin, bo to zależy od potrzeb konkretnej osoby, im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy - mówił w Polskim Radiu 24 psychiatra i specjalista leczenia snu Michał Skalski.
2025-01-30, 20:00
Sen nazywany jest często przez lekarzy spontaniczną utratą świadomości o określonej porze, która trwa do czasu przebudzenia. Według badań medycznych jest także formą wyuczonego zachowania, dlatego można samemu zmienić nasze senne nawyki, aby ułatwić proces regeneracji całego organizmu.
Niezbędny czas na reset organizmu
- Tracimy niejako przytomność podczas snu, aby przy tym wyłączonym mózgu był czas na regenerację całego organizmu. Następuje wtedy "naprawianie" mózgu, bo w ciągu dnia nie ma na to czasu, wtedy mózg pracuje bardzo intensywne i następują silne procesy utleniania, które go niszczą. Dochodzi do uszkodzenia komórek i błon komórkowych - tłumaczył dr Michał Skalski.
Posłuchaj
Ekspert wyjaśnił, że "sen daje mózgowi czas na naprawienie uszkodzonych w ciągu dnia neuroprzekaźników". - Badania pokazały, że jeżeli nie zapadamy w głęboki sen, wtedy w mózgu gromadzą się szkodliwe substancje, będące efektem przemiany materii, co powoduje szybsze starzenie się mózgu. Wystarczy tylko kilka nieprzespanych nocy, aby nasz mózg miał problem z usunięciem tych złogów - tłumaczył.
Sen to kilka zjawisk
Dr Skalski zwracał uwagę, że "sen nie jest jednorodnym zjawiskiem, tylko składa się z dwóch głównych elementów; z fazy snu REM oraz NREM (Non REM)". - Sen typu REM (od ang. RAPID EYE MOVEMENT), charakteryzuje się szybkim ruchem gałek ocznych, zajmuje ok. 25 procent czasu naszego snu. To czas aktywnej pracy mózgu, to wtedy pojawiają się marzenia senne. Aby obudzić się wypoczętym, rześkim i spokojnym, najlepiej jest wybudzić się właśnie w fazie snu REM - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
- Drugą fazą snu jest NREM, to sen spokojny, głęboki, gdy aktywność mózgu spada o blisko 80 procent. I właśnie w tej fazie snu następuje etap naprawiania i czyszczenia mózgu z niepotrzebnych substancji. A dodatkową rolą snu NREM jest regeneracja stanu psychicznego oraz utrwalanie naszej pamięci - wyjaśnił dr Skalski.
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr n. med. Michał Skalski (psychiatra, specjalista od leczenia snu)
Data emisji: 30.01.2025
Godzina emisji: 19.33
Źródło: Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA
REKLAMA