Festiwal "Kurdish Sun In Winter Warsaw". Filmy, dyskusje i warsztaty wokół problemów Kurdów

- Nazwa festiwalu bezpośrednio nawiązuje do tego, z czym spotyka się każdy, kto zetknął się z kulturą kurdyjską, czyli z jej serdecznością, ciepłem i otwartością, i to chcieliśmy pokazać w zimowej Warszawie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Bocheńska, kierowniczka Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ.  

2025-02-06, 21:28

Festiwal "Kurdish Sun In Winter Warsaw". Filmy, dyskusje i warsztaty wokół problemów Kurdów
Plakat autorstwa kurdyjskiej artystki Rounak Rasoulpour, której prace będzie można obejrzeć na wystawie "Kurdish Sun In Winter Warsaw" od 7 lutego 2025 roku, w stołecznym Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.Foto: Rounak Rasoulpour / X

Kurdish Sun In Winter Warsaw to wydarzenie obejmujące projekcje polskich i kurdyjskich filmów fabularnych i dokumentalnych, które przybliżą realia oraz trudne warunki wpływające na migrację Kurdów do Europy.

Istotne będą kwestie związane z migracją, które dotyczą zarówno kurdyjskich migrantów, jak i społeczności ich przyjmujących, szczególnie w Polsce, gdzie kryzys na granicy polsko-białoruskiej uwydatnił wiele pilnych potrzeb.

Dr Joanna Bocheńska zwracała uwagę, że migracja Kurdów do Europy jest coraz częstszym zjawiskiem, choćby z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne. Jednocześnie wędrówka ludów na Bliskim Wschodzie staje się też pewnego rodzaju narzędziem agresji dla niektórych państw. Jak wskazała, problemy z dostępem do wody pitnej w tym regionie powodują, że emigracja z tego regionu świata będzie się nasilać.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

dr Joanna Bocheńska orientalistka z UJ mówi o kulturze Kurdów (Weekend kulturalny) 21:59
+
Dodaj do playlisty

Tematy takie jak aktywizm kurdyjskich kobiet w małej skali, rodzina, ekologia i dziedzictwo kulturowe Kurdów będą omawiane podczas warsztatów towarzyszących projekcjom. Dyskusje prowadzone przez uczestników projektu i zaproszonych ekspertów mają na celu przeciwdziałanie dehumanizacji Kurdów i kobiet, a także pogłębianie zrozumienia przyczyn migracji oraz poprawę komunikacji między migrantami a społecznościami przyjmującymi.

Przeglądowi towarzyszyć będzie plenerowa wystawa prac Rounak Rasoulpour, kurdyjskiej artystki z Rojhelat, obecnie mieszkającej w Szwecji, znanej z pięknych plakatów (w tym plakatu aktualnego festiwalu), ilustracji i okładek książek, np. wydanego w Polsce zbioru opowiadań Mehmeda Dicle Gorączka (2020).

Czytaj także:

* * *

REKLAMA

Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: dr Joanna Bocheńska (kierowniczka Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ)  
Data emisji: 06.02.2025
Godzina: 21.06

Źródło: Centrum Kultury Filmowej / Polskie Radio 24 / SW / kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej