Wojska i bazy na Białorusi, parasol atomowy. To ustalił Łukaszenka z Putinem

Rosja rości sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi na atak, także konwencjonalny, na Białoruś, czy zagrożenia jej suwerenności. Na Białorusi mogą znajdować się rosyjskie bazy, inne obiekty i rosyjskie wojska. Opublikowano tekst umowy między Rosją i Białorusią. Kreml szykuje się do jej ratyfikacji.

2025-02-06, 20:00

Wojska i bazy na Białorusi, parasol atomowy. To ustalił Łukaszenka z Putinem
Rosja szykuje się do ratyfikacji umowy z Białorusią. Pozwala ona na rozmieszczenie baz i jednostek na Białorusi oraz użycie broni jądrowej w obronie reżimu Łukaszenki. Foto: Shutterstock.com/fortton; PAP/EPA/GRIGORY SYSOYEV/SPUTNIK/GOVERNMENT / POOL

Rosyjsko-białoruski traktat o gwarancjach bezpieczeństwa

Zgodnie z umową, rosyjska broń nuklearna może być użyta w odpowiedzi na użycie przeciwko Rosji lub Białorusi broni nuklearnej, innych rodzajów broni masowego rażenia lub broni konwencjonalnej w wypadku agresji przeciw tym krajom i zagrożenia ich suwerenności lub integralności terytorialnej.

Tekst umowy, podpisanej przez Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę w grudniu zeszłego roku, opublikowano na stronie internetowej rosyjskiej Dumy Państwowej, gdyż prezydent Rosji przekazał Dumie projekt ustawy o ratyfikacji.

Umowa o bazach wojskowych

Stanowi ona, że na terytorium Białorusi mogą być rozmieszczone rosyjskie bazy wojskowe oraz inne obiekty, a także jednostki armii Federacji Rosyjskiej. Umowa będzie obowiązywała co najmniej 10 lat, a następnie będzie przedłużana automatycznie.

Zgodnie z traktatem Strony wyznaczą specjalnych przedstawicieli, którzy będą spotykać się co najmniej dwa razy w roku, aby dokonać przeglądu funkcjonowania traktatu i w razie potrzeby opracować propozycje środków mających na celu zwiększenie jego skuteczności, które następnie zostaną rozważone przez głowy państw.

REKLAMA

Rosja wciąga Białoruś do wojny

Strony umowy zobowiązują się do udzielania sobie wzajemnego wsparcia wszelkimi uzgodnionymi i międzynarodowo akceptowalnymi sposobami i środkami oraz do podejmowania odpowiednich działań na płaszczyźnie politycznej, wojskowej i innej w przypadku ataków na bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron lub całego Państwa Związkowego. Przez takie naruszenia rozumie się celowe tworzenie lub realizację zagrożenia dla suwerenności, niepodległości i (lub) porządku konstytucyjnego stron, integralności i nienaruszalności terytorium oraz zewnętrznej granicy Państwa Związkowego.

Strony uznają zbrojny atak na państwo członkowskie Państwa Związkowego za akt agresji przeciwko Państwu Związkowemu jako całości i podejmą odpowiednie środki odwetowe.

Czytaj także:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski oświadczył w poniedziałek w Kijowie, że w ten sposób "Rosja próbuje wciągnąć Białoruś do wojny". Zełenski zaznaczył, że z terytorium Białorusi Rosja będzie zagrażać Ukrainie, Polsce i krajom bałtyckim.

REKLAMA

Umowa podpisana w grudniu. Wołodin mówi o prowokacjach sąsiadów Białorusi

Umowa o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa między Rosją a Republiką Białorusi została podpisana przez Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę 6 grudnia 2024 r. w Mińsku podczas posiedzenia Najwyższej Rady Państwa Związkowego.

Przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Wołodin oświadczył, że dokument ma status priorytetowy. Jak wskazuje artykuł 9. umowy, wejdzie ona w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Sporządzono dwa egzemplarze w języku rosyjskim.

Źródła: IAR/duma.gov.ru/nv.ua/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej