Bez samolotów, bez pasażerów. Najbogatsze lotnisko w Pakistanie pełne tajemnic

Najnowsze i najdroższe lotnisko w Pakistanie świeci pustkami. Inwestycja, która została w całości sfinansowany przez Chiny, jest dosłownie wymarła. Na lotnisku nie ma ani samolotów, ani pasażerów. Nikt nie wie kiedy zostanie otwarte. Port lotniczy sąsiaduje z miastem, które zmaga się z przerwami w dostawach prądu i boryka się niedoborem wody.

2025-02-25, 11:53

Bez samolotów, bez pasażerów. Najbogatsze lotnisko w Pakistanie pełne tajemnic
Lotnisko w Gwadar jest opustoszałe. O co chodzi?. Foto: Xinhua News/East News / Associated Press/East News

Pakistan. Lotnisko w Gwadar pełne tajemnic

Międzynarodowe lotnisko znajduje się w mieście Gwadar, w południowo-zachodniej prowincji Beludżystan. Docelowo ma obsługiwać 400 tys. pasażerów. Całkowity koszt inwestycji, który wzięły na siebie Chiny, wyniósł 240 milionów dolarów. Budowę ukończono w 2024 roku. Wielkie lotnisko szczególnie kontrastuje z otaczającą ją, zubożałą prowincją Beludżystan.

Mieszkańcy nie widzą większego sensu w funkcjonowaniu lotniska. Zwracają uwagę, że nie przynosi żadnej pracy i pytają o podejrzane interesy Chin. Co więcej, służby zamknęły teren, traktują obywateli jak podejrzanych.

"To lotnisko jest dla Chin". Podejrzane interesy wokół Gwadaru

- To lotnisko nie jest ani dla Pakistanu, ani dla Gwadaru. Ono jest dla Chin. Ma im zapewnić bezpieczny dostęp do naszego regionu - powiedział Azeem Khalid, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. Wielu mieszkańców miasta jest zdenerwowanych całą sytuacją, nie kryją swojej irytacji.

Abdul Ghafoor Hoth z partii Balochistan Awami, powiedział, że "ani jeden mieszkaniec Gwadaru nie został zatrudniony do pracy na lotnisku, nawet jako strażnik".

REKLAMA

Sama inauguracja lotnisko też była podejrzana. Pakistański premier Shehbaz Sharif i jego chiński odpowiednik Li Qiang zorganizowali w całości zamkniętą ceremonię, była ona niedostępna dla mediów.

Czytaj także:

Eksperci wskazują, że bez zatrudnienia mieszkańców, bez dobrze funkcjonujących usług, lotnisko nie przyniesie żadnych korzyści miastu. - Rząd Pakistanu nie chce dać niczego narodowi Beludżystanu - powiedział z goryczą jeden z mieszkańców.

REKLAMA

Źródło: New York Post/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej