Lasy Mirachowskie. Kaszubski kandydat na park narodowy

- Obszar, gdzie ma powstać Kaszubski Park Narodowy, został tak bardzo przekształcony przez człowieka, że były obawy, że to nie ma sensu. Ale grupa 27 naukowców przygotowała dokumentację dla władz centralnych, aby ten park powstał, bo chodzi o jego wyjątkową bioróżnorodność i wiele gatunków chronionych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. nauk przyrodniczych Maciej Przewoźniak.

2025-04-01, 20:00

Lasy Mirachowskie. Kaszubski kandydat na park narodowy
Czy Lasy Mirachowskie będą kolejnym Parkiem Narodowym?. Foto: shutterstock

Parki narodowe zajmują zaledwie 1 procent powierzchni Polski, a mimo to od 24 lat nie powstał żaden nowy. Od wieków leśnym sercem Kaszub są Lasy Mirachowskie - obszar kandydujący do miana 23. parku narodowego o powierzchni ponad 6 tysięcy hektarów. To miejsce o wyjątkowym bogactwie przyrodniczym, kulturowym i krajobrazowym, które od lat zachwyca miłośników natury, turystów i naukowców.


Posłuchaj

Maciej Przewoźniak o Lasach Mirachowskich (Zmiana klimatu) 21:34
+
Dodaj do playlisty

- Wyjątkowość Lasów Mirachowskich polega na tym, że jest to jedyny duży kompleks leśny na Pojezierzu Kaszubskim, który jest w tym miejscu od kilku tysięcy lat. Ma dużą bioróżnorodność gatunków, o skali większej niż regionalna, bo o zasięgu krajowym. I choć ten obszar Kaszub był przez ponad 200 lat gruntownie przekształcany przez gospodarkę leśną, to nadal zachował duży potencjał przyrodniczy - powiedział dr hab. Maciej Przewoźniak.  

Pomysł na powstanie w tym miejscu rezerwatu przyrody sięga 1906 roku i wtedy dotyczył on obszaru 50 tys. hektarów. Do tego pomysłu wrócili w okresie dwudziestolecia międzywojennego polscy naukowcy; wtedy pracowali w tym miejscu eksperci z Uniwersytetu Poznańskiego. Kolejny raz koncepcję powstania tego parku rozpatrywali, w latach 90. XX wieku, naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ostateczna koncepcja powstania Kaszubskiego Parku Narodowego została przygotowana dopiero w roku 2023. Będzie to szósty pod względem wielkości park, a jego głównym zdaniem będzie ochrona gatunków roślin i zwierząt oraz walorów krajobrazowych tego regionu.

REKLAMA

 

 

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: dr hab. nauk przyrodniczych Maciej Przewoźniak
Data emisji: 01.04.2025
Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

 Źródło: Polskie Radio 24 / SW/kor  


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej