Modowe imperium Maxa Factora. Z ziemi polskiej do globalnej sławy
- Max Factor był wyjątkowym artystą. Jego marzeniem od zawsze było uczynienie kobiet pięknymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Krupiński, znawca historii mody, charakteryzacji i fryzjerstwa. Na polskim rynku wydawniczym wkrótce pojawi się drugie wydanie książki "Max Factor. Twórca imperium piękna", autorstwa amerykańskiego pisarza Freda E. Bastena.
2025-04-01, 22:33
Legendarny twórca mody Max Factor, wynalazca powszechnego dziś make-up'u, naprawdę nazywał się Maksymilian Faktorowicz i urodził się w 1874 roku w podłódzkiej Zduńskiej Woli. Już jako siedmiolatek sprzedawał przekąski w teatrze w Łodzi. Ambitny, uzdolniony chłopiec wkrótce został pomocnikiem aptekarza i perukarza, a potem fryzjerem.
Posłuchaj
Dzięki swoim łódzkim doświadczeniom zaczął eksperymentować z kosmetykami, co pozwoliło mu później zrewolucjonizować świat makijażu. Dość szybko zorientował się, że więcej zarobi na sprzedaży damskich peruk i tresek, które sam wykonywał. Dziś treski są prawie zapomniane, ale w poprzednim stuleciu, gdy kobiety rzadko strzygły włosy, były często używane. Treska jest doczepianym pasem włosów, który zagęszczał i wydłużał fryzurę.
Pracował dla cara
Maksymilian Faktorowicz zrobił tak zawrotną karierę, że dbał o wizerunek carskiej rodziny oraz pracował w Teatrze Bolszoj. Ale początki jego modowego imperium zaczęły się dopiero wtedy, gdy po rewolucji wyjechał do Hollywood, razem z żoną i trójką dzieci. W Ameryce zaczął pracować dla wytwórni Fabryki Snów, dla których wymyślił podstawy filmowej charakteryzacji. Nie tylko wykreował wizerunek największych gwiazd kina, ale także był ich bliskim przyjacielem i powiernikiem.
REKLAMA
Wykreował filmowy wizerunek gwiazd
Max Factor swoim pudrem uratował karierę słynnego amanta Rudolfa Valentino, a Rita Hayworth zawdzięczała mu swe legendarne, piękne rude loki. I tylko on potrafił okiełznać rozkapryszoną Polę Negri, robiąc jej reprymendy w języku polskim. Twarzami Max Factora, które na zawsze pozostaną największymi gwiazdami srebrnego ekranu, były Marylin Monroe i Elizabeth Taylor.
***
Audycja: Między sztukami
Prowadzący: Katarzyna Sanocka
Gość: Adam Krupiński (znawca historii mody)
Data emisji: 01.04.2025
Godzina emisji: 22.06
Źródło: Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA
REKLAMA